Porady dla firm

Program antywirusowy dla firmy

Program antywirusowy dla firmy

W szerokim wachlarzu programów antywirusowych istniejących na rynku można się łatwo zagubić. Część najlepiej sprawdzi się dla użytkowników domowych, a inne lepiej zaspokoją wymagania klientów firmowych. Jaki program wybrać do firmy? Zdecydować się na płatną czy bezpłatną wersję?

Czytaj dalej 

Jak polskie firmy radzą sobie z odpływem pracowników?

Znalezienie pracownika stanowi obecnie nie lada wyzwanie dla wielu polskich pracodawców. Ostatnie badania wskazują, że już blisko połowa firm ma trudności z zatrudnieniem osoby o niezbędnych kwalifikacjach. Największe deficyty pracownicze odnotowuje się w branży budowlanej, transportowej i informatycznej. Jak zatem polskie firmy powinny sobie radzić z odpływem pracowników?

Czytaj dalej 

System rejestracji czasu pracy w małej firmie

Prowadzenie ewidencji czasu pracy przez pracodawcę jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. W małej firmie nie jest to szczególnie trudne, tym bardziej, że systemów rejestracji jest do wyboru sporo. Prawo pracy narzuca na pracodawców obowiązek ewidencjonowania czasu pracy pracowników, co jest niezbędne do prawidłowego naliczenia wynagrodzenia oraz urlopu, a także innych świadczeń związanych z pracą. […]

Czytaj dalej 

Będzie coraz trudniej o pracownika?

Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, co przekłada się na coraz bardziej widoczny brak pracowników. Zdaniem ekspertów z branży to dopiero początek rosnącej luki wśród fachowców. W 2025 roku może brakować już 1,5 mln pracowników z różnych dziedzin. Sposobem na uniknięcie w przyszłości konsekwencji związanych z brakiem pracowników są działania wdrożone już teraz. Wśród nich wymienia […]

Czytaj dalej 
RODO a codzienne funkcjonowanie małej firmy

RODO a codzienne funkcjonowanie małej firmy

Począwszy od dnia 25 maja 2018 roku każda firma działająca na terenie UE (w tym również osoby prowadzące działalność gospodarczą) musi stosować zasady unijnego rozporządzenia RODO/GDPR. To, gdzie te podmioty przetwarzają dane jest bez znaczenia.

Czytaj dalej 
Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

Polski rynek pracy staje się coraz atrakcyjniejszy dla obcokrajowców. Przyjeżdżają do nas nie tylko Ukraińcy, chociaż ta nacja stanowi największą grupę, ale ludzie z niemal całego świata.

Czytaj dalej 
Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację?

Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację?

Pozyskanie dobrego pracownika jest na dzisiejszym rynku pracy coraz trudniejsze. Jak dotrzeć do najlepszych kandydatów i przeprowadzić skuteczną rekrutację? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych porad.

Czytaj dalej 
Co zrobić, gdy pracownik chce odejść z firmy?

Co zrobić, gdy pracownik chce odejść z firmy?

Każde szef w swojej karierze musi zmierzyć się z sytuacją, gdy jego dobry i zaufany pracownik postanawia odejść z pracy. Najtrudniej jest, gdy dotyczy to kluczowych pracowników, którzy stanowią dużą wartość dla firmy.

Czytaj dalej 

50+ – nowy trend na rynku pracy

Jeszcze kilka lat temu pracodawcy szukali głównie młodych pracowników. Zatrudnianie osób będących świeżo po studiach miało świadczyć o sile i dynamicznym rozwoju firmy. Obecnie jednak tendencja ta wydaje się ulegać zmianie – według wyników badań przeprowadzonych przez Work Service S.A. szefowie firm coraz przychylniejszym okiem patrzą na kandydatów po 50. roku życia. Świadczy o tym […]

Czytaj dalej 

Rozwijanie potencjału organizacyjnego firmy w oparciu o model 5S

Lean Management stanowi strategię zarządzania firmą, która opiera się na dostarczaniu klientom produktów bądź usług, jakich oczekują, w jak najprostszy sposób, przy absolutnym zachowaniu szacunku dla całej załogi, która pracuje w danym przedsiębiorstwie.

Czytaj dalej 
System wsparcia szkoleń dla firm

System wsparcia szkoleń dla firm

Baza Usług Rozwojowych (BUR) to ogólnodostępna, bezpłatna platforma, która zawiera bogatą ofertę usług rozwojowych w rozmaitej formie (m.in. w postaci kursów, szkoleń, studiów podyplomowych, doradztwa, mentoringu, coachingu).

Czytaj dalej 
Generacje X, Y i Z na rynku pracy

Generacje X, Y i Z na rynku pracy

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Współcześni pracownicy mają już zupełnie inne oczekiwania niż ich rodzice czy dziadkowie. Zmiany widoczne są nawet z poziomu generacji, które socjologowie nazwali generacją X i generacją Y. Na rynek pracy właśnie wchodzi generacja Z, która zaczyna wypierać swoich poprzedników.

Czytaj dalej 
Social media jako narzędzia rekrutacji pracowników

Social media jako narzędzia rekrutacji pracowników

Media społecznościowe pełnią wiele funkcji. Biorąc pod uwagę właśnie funkcjonalność, można dokonać następującej ich klasyfikacji. Social media służą (networkeddigital.com):

Czytaj dalej 
Metody rekrutacji i selekcji pracowników

Metody rekrutacji i selekcji pracowników

Proces rekrutacji i selekcji są ze sobą nierozerwalnie związany. Rekrutacja zakłada przygotowanie opisu stanowiska pracy oraz informowanie o zapotrzebowaniu na pracownika o konkretnych i określonych kwalifikacjach i kompetencjach. Selekcja jest procesem, który następuje bezpośrednio po rekrutacji, kiedy rekruter spośród pozyskanych zgłoszeń dokonuje weryfikacji i wstępnego wyboru kandydatów, którzy w największym stopniu sprostali wymaganiom całego procesu.

Czytaj dalej 
Coaching jako forma rozwoju pracowników

Coaching jako forma rozwoju pracowników

Coaching jako proces zakłada towarzyszenie klientowi (pracownikowi) w jego rozwoju i poszukiwanie rozwiązań, które mają na celu zwiększenie efektywności w pracy, jak również odnalezienie ukrytych zasobów pracowniczych, które można wykorzystać na stanowisku pracy. Coaching jest procesem, który należy wyraźnie oddzielić od mentoringu, doradztwa czy konsultingu.

Czytaj dalej