Zasoby ludzkie

Coraz większe zaufanie do pracy zdalnej

Pandemia wymusiła w wielu firmach wprowadzenie nowego, hybrydowego modelu pracy, który przyspieszył cyfryzację wielu branż. Dziś menedżerowie wprost przyznają, że byli sceptycznie nastawieni do pracy zdalnej. Gdy serię lockdownów mamy już za sobą, można jednak trzeźwo ocenić ten system. Jakie są wnioski z obserwacji? Czy praca bez bezpośredniego nadzoru okazuje się rzeczywiście mniej efektywna?

Czytaj dalej 

Po pandemii pracownicy oczekują pracy hybrydowej

Trwająca już ponad 2 lata pandemia sporo zmieniła na rynku pracy. To, co początkowo miało być tylko tymczasową zmianą, okazało się początkiem nowego trendu. Mowa tu o pracy zdalnej – część pracodawców oraz niemal wszyscy pracownicy docenili zalety home office’u. Teraz, gdy obostrzenia są luzowane i wracamy do starej “normalności”, wydaje się, że być może […]

Czytaj dalej 
Pozapłacowe sposoby na zatrzymanie pracownika

Pozapłacowe sposoby na zatrzymanie pracownika

Nie jest tajemnicą, że podwyżka albo premia wpływają pozytywnie na zadowolenie pracowników. A im bardziej usatysfakcjonowana z pracy osoba, tym łatwiej zatrzymać ją w firmie. Jak pokazują badania GUS, ponad 88 proc. z nas jest zadowolonych z wykonywanego zajęcia, a jednak aktualnie rzadko zdarza się, aby ktoś pracował w jednym miejscu więcej niż kilka lat. […]

Czytaj dalej 

Jak polskie firmy radzą sobie z odpływem pracowników?

Znalezienie pracownika stanowi obecnie nie lada wyzwanie dla wielu polskich pracodawców. Ostatnie badania wskazują, że już blisko połowa firm ma trudności z zatrudnieniem osoby o niezbędnych kwalifikacjach. Największe deficyty pracownicze odnotowuje się w branży budowlanej, transportowej i informatycznej. Jak zatem polskie firmy powinny sobie radzić z odpływem pracowników?

Czytaj dalej 

Będzie coraz trudniej o pracownika?

Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, co przekłada się na coraz bardziej widoczny brak pracowników. Zdaniem ekspertów z branży to dopiero początek rosnącej luki wśród fachowców. W 2025 roku może brakować już 1,5 mln pracowników z różnych dziedzin. Sposobem na uniknięcie w przyszłości konsekwencji związanych z brakiem pracowników są działania wdrożone już teraz. Wśród nich wymienia […]

Czytaj dalej 
Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

Polski rynek pracy staje się coraz atrakcyjniejszy dla obcokrajowców. Przyjeżdżają do nas nie tylko Ukraińcy, chociaż ta nacja stanowi największą grupę, ale ludzie z niemal całego świata.

Czytaj dalej 
Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację?

Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację?

Pozyskanie dobrego pracownika jest na dzisiejszym rynku pracy coraz trudniejsze. Jak dotrzeć do najlepszych kandydatów i przeprowadzić skuteczną rekrutację? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych porad.

Czytaj dalej 
Co zrobić, gdy pracownik chce odejść z firmy?

Co zrobić, gdy pracownik chce odejść z firmy?

Każde szef w swojej karierze musi zmierzyć się z sytuacją, gdy jego dobry i zaufany pracownik postanawia odejść z pracy. Najtrudniej jest, gdy dotyczy to kluczowych pracowników, którzy stanowią dużą wartość dla firmy.

Czytaj dalej 

50+ – nowy trend na rynku pracy

Jeszcze kilka lat temu pracodawcy szukali głównie młodych pracowników. Zatrudnianie osób będących świeżo po studiach miało świadczyć o sile i dynamicznym rozwoju firmy. Obecnie jednak tendencja ta wydaje się ulegać zmianie – według wyników badań przeprowadzonych przez Work Service S.A. szefowie firm coraz przychylniejszym okiem patrzą na kandydatów po 50. roku życia. Świadczy o tym […]

Czytaj dalej 
Generacje X, Y i Z na rynku pracy

Generacje X, Y i Z na rynku pracy

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Współcześni pracownicy mają już zupełnie inne oczekiwania niż ich rodzice czy dziadkowie. Zmiany widoczne są nawet z poziomu generacji, które socjologowie nazwali generacją X i generacją Y. Na rynek pracy właśnie wchodzi generacja Z, która zaczyna wypierać swoich poprzedników.

Czytaj dalej 
Social media jako narzędzia rekrutacji pracowników

Social media jako narzędzia rekrutacji pracowników

Media społecznościowe pełnią wiele funkcji. Biorąc pod uwagę właśnie funkcjonalność, można dokonać następującej ich klasyfikacji. Social media służą (networkeddigital.com):

Czytaj dalej 
Metody rekrutacji i selekcji pracowników

Metody rekrutacji i selekcji pracowników

Proces rekrutacji i selekcji są ze sobą nierozerwalnie związany. Rekrutacja zakłada przygotowanie opisu stanowiska pracy oraz informowanie o zapotrzebowaniu na pracownika o konkretnych i określonych kwalifikacjach i kompetencjach. Selekcja jest procesem, który następuje bezpośrednio po rekrutacji, kiedy rekruter spośród pozyskanych zgłoszeń dokonuje weryfikacji i wstępnego wyboru kandydatów, którzy w największym stopniu sprostali wymaganiom całego procesu.

Czytaj dalej 
Coaching jako forma rozwoju pracowników

Coaching jako forma rozwoju pracowników

Coaching jako proces zakłada towarzyszenie klientowi (pracownikowi) w jego rozwoju i poszukiwanie rozwiązań, które mają na celu zwiększenie efektywności w pracy, jak również odnalezienie ukrytych zasobów pracowniczych, które można wykorzystać na stanowisku pracy. Coaching jest procesem, który należy wyraźnie oddzielić od mentoringu, doradztwa czy konsultingu.

Czytaj dalej 
Ocenianie pracowników

Ocenianie pracowników

Ocena pracownicza jest jednym z elementów organizacji przedsiębiorstwa. Systematyczna analiza sytuacji i kondycji firmy pozwala na zarządzanie oparte na przemyślanych strategiach i planach, a monitorowanie postępów pracowniczych umożliwia świadome zarządzanie własnym przedsiębiorstwem. Ocenianie pracowników stanowi kluczowe narzędzie w systemie zarządzania zasobami ludzkimi i służy do realizacji celów motywacyjnych, informacyjnych, a także administracyjnych. Wszyscy pracownicy powinni […]

Czytaj dalej 
Motywowanie pracowników

Motywowanie pracowników

Motywacja pracowników do pracy przekłada się na sukcesy i rozwój całego przedsiębiorstwa. Wyznacza ona kierunek działania i definiuje sens podejmowanych aktywności. Zdaniem X. Gliszczyńskiej „ludzi motywuje do wysiłku nie to co zdobyli, ale to czego pragną”. Jeśli pracownicy w środowisku pracy będą dostrzegali realne szanse na realizację własnych celów i pragnień zawodowych, zwiększy się ich […]

Czytaj dalej