Co zrobić, gdy pracownik chce odejść z firmy?

Każde szef w swojej karierze musi zmierzyć się z sytuacją, gdy jego dobry i zaufany pracownik postanawia odejść z pracy. Najtrudniej jest, gdy dotyczy to kluczowych pracowników, którzy stanowią dużą wartość dla firmy.

Dobry pracownik chce złożyć wypowiedzenie – co robić?

Najczęściej decyzja pracownika jest spowodowana po prostu zmianą pracy, przejściem do konkurencyjnej firmy, zmianą branży lub chęcią rozwoju zawodowego.

Warto podjąć próbę zatrzymania takiego pracownika. Szczególnie, jeśli ma wiedzę, umiejętności i dobrze wykonuje swoje zadania. Szkolenie nowej osoby może bowiem zająć dużo czasu a i jej kompetencje mogą okazać się niewystarczające.

W pierwszej kolejności szef powinien uświadomić pracownikowi, że jest dobry i ważny dla organizacji. Szczera rozmowa na temat powodu rezygnacji z pracy rozświetli sytuację i może razem z pracownikiem szef znajdzie wspólny punkt zaczepienia, by go zatrzymać.

Przed rozmową z pracownikiem należy się przygotować. Spisanie na kartce tego, co pracodawca zamierza powiedzieć podwładnemu spowoduje, że bardziej komfortowo i pewnie poczuje się w sytuacji, w której to on jest osobą proszącą. Rozmowa powinna być spokojna, ale nie pozbawiona emocji, by pracownik poczuł, że szefowi zależy na jego obecności w firmie.

Nie zawsze próba zatrzymania pracownika musi się wiązać z kosztami. Pracodawca może bowiem zaproponować lepsze warunki pracy, takie jak np. skrócony czas pracy, dodatkowe dni wolne, możliwość pracy zdalnej, możliwość korzystania z kursów opłaconych przez firmę, podjęcia studiów służbowe auto, telefon czy komputer.

Jeśli szczera rozmowa i inne formy pozafinansowe to za mało, trzeba złożyć pracownikowi odpowiednią ofertę. Jej celem jest zatrzymanie pracownika, a co za tym idzie pracodawca musi mu zaoferować mu coś więcej, niż otrzymywał dotychczas. Najczęściej sprowadza się to do podwyżki i możliwości otrzymania dodatkowych benefitów. Może się to wiązać także z awansem.

Podejmując negocjacje trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze warto walczyć do końca. Pomimo wszystko nie ma ludzi niezastąpionych. Jeżeli pracownik podjął ostateczną decyzję, należy to uszanować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.