BGK rozdzieli pieniądze dla firm w ramach programu Cosme

cosme

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie pośrednikiem w programie Cosme. Jednostka otrzyma z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego środki, które rozdzieli między małe i średnie firmy ubiegające się o wsparcie w finansowaniu inwestycji.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w ubiegłym tygodniu umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Na jego mocy polska jednostka weźmie udział w programie Cosme i otrzyma ok. 1 mld złotych, które w ciągu najbliższych 2 lat rozdzieli między mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa ubiegające się o wsparcie w swoich inwestycjach. W ten sposób Unia Europejska chce zachęcić mniejsze jednostki gospodarcze do szukania nowych rozwiązań stymulujących ich rozwój.

Pomoc ma być udzielana głównie tym podmiotom, które z różnych powodów nie mogą otrzymać kredytów. Są to m.in. firmy, które dopiero startują i nie mają jeszcze historii kredytowej ani żadnych zabezpieczeń dających im szansę na jakąkolwiek pożyczkę. Zadaniem BGK współpracującego z EFI będzie udzielanie zarówno pożyczek, jak i gwarancji kredytowych. Firmy, które zakwalifikują się do programu Cosme, będą miały zapewnioną 80-procentową gwarancję ze strony BGK i nie będą musiały korzystać z zabezpieczeń w postaci własnego majątku.

Samo ubieganie się o pomoc ma być stosunkowo łatwe. Sam BGK zapowiada, że formalności związane z uzyskaniem wsparcia zostaną maksymalnie ograniczone. Jeżeli natomiast chodzi o warunki, na jakich udzielane będą gwarancje umożliwiające zaciągnięcie kredytu, to należy wspomnieć o prowizji. Chociaż będzie ona naliczana, to jednak jej stawka będzie minimalna, ponieważ wyniesie jedynie 1% w ujęciu rocznym. Szacuje się, że z takiej możliwości skorzysta do 2017 r. ok. 5 tysięcy przedsiębiorstw.

Firma starająca się o pomoc udzielaną w ramach programu Cosme nie będzie mogła jednak zaciągnąć kredytu na kwotę wyższą niż 600 tysięcy złotych. Takie limity nie powinny być jednak problematyczne, ponieważ ze statystyk wynika, że przedsiębiorstwa z tego sektora potrzebują zwykle nie więcej niż ok. 200 tysięcy złotych. Restrykcje dotyczą też branży. Pomoc nie będzie udzielana firmom zajmującym się produkcją tytoniu, alkoholu i broni ani zajmującym się hazardem. Warunkiem będzie również posiadanie zdolności kredytowej.

Jeden komentarz.

  1. Witam,
    Program COSME już działa – szczególnie pomocny w uzyskaniu finansowania dla firm z krótkim stażem i nie posiadającym zabezpieczenia rzeczowego. Idealne rozwiązanie również dla firm bez historii kredytowej lub z ciut słabszą. Pula środków do wykorzystania jest duża, program powinien cieszyć się tak dużym zainteresowaniem jak de minimis.
    Szukasz dodatkowych informacji zapraszam ekspertfirmowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.