Organizacja pracy

Zarządzanie przy pracy zdalnej

Wiele firm na świecie w ostatnich kilku tygodniach stanęło przed wyzwaniem zorganizowania sobie systemu pracy zdalnej. W obliczu pandemii było ta jedyna możliwość, aby zachować ciągłość działania Co powinni robić managerowie w tak wyjątkowych warunkach, aby ich metody zarządzania były skuteczne?

Czytaj dalej 

Koronawirus a funkcjonowanie firmy

W obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce wszyscy boją się zakażenia. Jednak, choć koronawirus jak najbardziej jest powodem do zmartwienia, to nie powinien przyćmić zdrowego rozsądku. Oprócz ciągłego mycia i dezynfekowania rąk pracodawcy powinni również zastanowić się, jak w najbliższym czasie powinna funkcjonować ich firma w związku z pandemią.

Czytaj dalej 

System rejestracji czasu pracy w małej firmie

Prowadzenie ewidencji czasu pracy przez pracodawcę jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. W małej firmie nie jest to szczególnie trudne, tym bardziej, że systemów rejestracji jest do wyboru sporo. Prawo pracy narzuca na pracodawców obowiązek ewidencjonowania czasu pracy pracowników, co jest niezbędne do prawidłowego naliczenia wynagrodzenia oraz urlopu, a także innych świadczeń związanych z pracą. […]

Czytaj dalej 

Rozwijanie potencjału organizacyjnego firmy w oparciu o model 5S

Lean Management stanowi strategię zarządzania firmą, która opiera się na dostarczaniu klientom produktów bądź usług, jakich oczekują, w jak najprostszy sposób, przy absolutnym zachowaniu szacunku dla całej załogi, która pracuje w danym przedsiębiorstwie.

Czytaj dalej 

Technologie informatyczne podnoszą konkurencyjność MŚP

Ipsos MORI przeprowadził badanie, w którym sprawdził, jakie znaczenie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw mają technologie informatyczne. Ustalono, że zwiększają one produktywność firm i podnoszą jakość obsługi klientów.

Czytaj dalej 

Praca zdalna oszczędnością dla szefa, już 10% tak właśnie zatrudnia

Praca zdalna to udogodnienie dla wielu pracowników, którzy z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą codziennie pojawiać się w miejscu zatrudnienia. Jest to też spora oszczędność dla firm, dlatego decyduje się na nią już 10% pracodawców.

Czytaj dalej 

Firmy tracą czas i pieniądze na nieskutecznych spotkaniach

Firmowe spotkania często są nieefektywne? Tak sugerują eksperci, którzy uważają, że polskie przedsiębiorstwa tracą wiele czasu i pieniędzy na bezsensowne spotkania z pracownikami, klientami, innymi menedżerami. Jak to zmienić?

Czytaj dalej 

Praca zdalna nie przynosi firmom oczekiwanych korzyści?

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że praca zdalna to przyszłość gospodarki. Dzisiaj jednak nie ma już wątpliwości – pracownicy wykonujący obowiązki poza firmą są mniej efektywni, a przedsiębiorstwa sporo na tym tracą. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj dalej 

Faktury w formie elektronicznej – przechowywanie od A do Z

Faktury elektroniczne są coraz popularniejszym, ekologicznym i tanim sposobem rozliczeń. Niektórym jednostkom wciąż jednak sprawiają sporo problemów. Jednym z częstszych dylematów jest to, jak archiwizować tego typu dokumenty?

Czytaj dalej 

Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych – strategie rozwoju

Podczas odbywającego się w II połowie marca Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych mogliśmy dowiedzieć się, które elementy są najważniejsze w budowaniu trwałego, odnoszącego sukcesy biznesu rodzinnego.

Czytaj dalej 

Zbyt dobry zespół firmowy – problemy w pozyskaniu finansowania?

Czy można być nadmiernie profesjonalnym? Okazuje się, że tak. Polskie start-upy mogące pochwalić się bardzo dobrym zespołem mają większe od innych problemy ze znalezieniem inwestorów chcących wesprzeć ich posiadanym kapitałem.

Czytaj dalej 

Małe firmy uczą się od korporacji – czego?

Wydawać by się mogło, że prowadzenie małej firmy jest łatwiejsze niż przewodzenie wielkiemu koncernowi. Eksperci zachęcają jednak mniejszych przedsiębiorców, by brali przykład z dużych korporacji. Czego powinni się od nich nauczyć?

Czytaj dalej 

Nadgodziny zamiast dodatkowego zatrudnienia – to już norma?

Zjawisko dodatkowych, ponadnormatywnych godzin spędzanych w pracy zaczyna się w ostatnim czasie nasilać. Czy jest to korzystne gospodarczo zjawisko, czy raczej nosi znamiona wyzysku i cięcia kosztów prowadzenia firmy?

Czytaj dalej 

Coraz więcej firm pozwala pracownikom na pracę z domu

W dobie powszechnej komputeryzacji człowiek na miejscu pracy jest coraz mniej potrzebny. Oznacza to, że istnieje wiele zawodów, w których obowiązki służbowe można wykonywać np. z domu. Rośnie też grupa firm akceptujących pracę zdalną. Co prawda, wciąż jeszcze funkcjonują one głównie zagranicą, jednak polskie przedsiębiorstwa również przekonują się do korzyści płynących z tego trybu pracy. […]

Czytaj dalej 

Poczta Polska dla e-handlu, rusza nowy serwis

Poczta Polska nie ustaje w udogadnianiu prowadzenia interesów swoim klientom biznesowym. W ubiegłym tygodniu otwarty został nowy serwis ułatwiający działanie jednostek zajmujących się handlem elektronicznym. Ma on służyć do wybierania rodzaju przesyłki, a także do obsługi ewentualnych zwrotów oraz do wysyłania cyfrowych Neofaktur i do prezentowania oferty finansowo-ubezpieczeniowej. Opcja Neofaktur ma umożliwiać zlecanie poczcie wysyłanie […]

Czytaj dalej