Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych – strategie rozwoju

biznes rodzinny

Podczas odbywającego się w II połowie marca Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych mogliśmy dowiedzieć się, które elementy są najważniejsze w budowaniu trwałego, odnoszącego sukcesy biznesu rodzinnego.

W II połowie marca na odbywającym się w Poznaniu Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych pojawiło się ok. 300 osób reprezentujących ten sektor przedsiębiorstw. Były to zarówno same rodziny wspólnie prowadzące firmy, jak również doświadczeni eksperci z tego zakresu oraz menedżerowie wspierający tego typu jednostki gospodarcze. Wśród głównych tematów poruszanych podczas prowadzonych dyskusji był ten dotyczący czynników wpływających na sukces firm rodzinnych. Stwierdzono, że jednymi z najważniejszych elementów są innowacyjność oraz pasja tworzenia. Niewątpliwie, prowadząc wspólny biznes, trzeba czuć do niego smykałkę. Jeśli w interesy zaangażowana ma być cała rodzina, wszyscy jej członkowie muszą liczyć się z tym, że nawet mimowolnie będą zabierali ze sobą pracę do domu. Brak możliwości wyraźnego rozdzielnia życia zawodowego od osobistego sprawia, że praca musi być ich prawdziwą pasją, by nie znudzili się zbyt szybko tym, co maksymalnie wypełnia ich czas.

Pocieszeniem jest jednak fakt, że większość gości zaproszonych na Kongres przyznała, iż firmy rodzinne, które powstały z zamiłowania do biznesu prędzej czy później odnoszą sukces. Oznacza to, że warto oddać się pracy, by potem wspólnie świętować dobrnięcie do kolejnych szczebli rozwoju. Niemniej jednak eksperci podkreślali, jak dużą rolę w rodzinnych biznesach mają do odegrania ludzie z zewnątrz. Często jedynie oni potrafią obiektywnie ocenić sytuację w firmie, dlatego potrafią określić, co należy w niej zmienić, by zoptymalizować jej funkcjonowanie.

Bardzo ważną kwestią w prowadzeniu rodzinnego przedsiębiorstwa jest też umiejętność porozumienia się i dojścia do kompromisów. Żeby tak się stało potrzebne jest równe zaangażowanie wszystkich pracowników. Niedostateczna znajomość firmy przez osoby chcące udzielać się w niej tylko z uwagi na więzy krwi może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oczywiście, niezwykle istotne jest też zadbanie o to, by przekazanie interesu kolejnym pokoleniom odbyło się płynnie, bez niekorzystnego wpływu na przedsiębiorstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.