Praca zdalna oszczędnością dla szefa, już 10% tak właśnie zatrudnia
- 2015-09-11
- W kategorii Optymalizacja kosztów, Organizacja pracy, Porady dla firm
Praca zdalna to udogodnienie dla wielu pracowników, którzy z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą codziennie pojawiać się w miejscu zatrudnienia. Jest to też spora oszczędność dla firm, dlatego decyduje się na nią już 10% pracodawców.
Chociaż poziomu zatrudnienia zdalnego wciąż nie ma nawet sensu porównywać z tym tradycyjnym, stacjonarnym, to jednak z danych wynika, że wzrasta liczba firm, które decydują się na udostępnienie tego typu stanowisk. Według firmy Experis IT, obecnie 10% Polaków ma możliwość wykonywania swojej pracy na odległość.
Eksperci przyznają, że praca zdalna pojawia się głównie w konkretnych branżach, w których charakter etatów nie wymaga obecności w przedsiębiorstwie. W związku z tym, szczególnie często takie wakaty pojawiają się w firmach działających w branży informatycznej i medialnej. Niejednokrotnie pracę zdalną wykonują przedstawiciele wolnych zawodów, np. graficy i programiści. Pewnym jest, że na zatrudnianie pracowników on-line mogą pozwolić sobie te podmioty, którym zależy na efektach pracy możliwych do skontrolowania bez bezpośredniego kontaktu z pracownikiem. Dopóki rezultat można przesłać mailem, praca daje szansę na stworzenie stanowiska zdalnego.
Praca zdalna to korzyść dla pracowników, ponieważ jest wygodna, zazwyczaj bardziej elastyczna, a przy tym jest dobra dla osób chorych, niepełnosprawnych i dla matek. Zwykle jest to także jedna z lepszych opcji dla tych, którzy szukają zajęcia dodatkowego, dającego połączyć się z już wykonywaną pracą. Natomiast z perspektywy pracodawcy największą zaletą pracy on-line jest możliwość cięcia kosztów. Przy potrzebie zatrudnienia pracownika tymczasowego, bardziej opłacalne często okazuje się wybranie zdalnego podwładnego, który zostanie zatrudniony na umowę o dzieło lub zlecenie. Zdarza się, że daje to ponad 1000zł oszczędności na przestrzeni miesiąca.
Nie da się jednak ukryć, że praca zdalna ma również swoje wady. Do największych należy potrzeba doskonałej organizacji i umiejętność kontrolowania samego siebie podczas jej wykonywania. Ponadto ograniczony jest tu transfer wiedzy między podwładnymi. Zakłada się również, że u osób zatrudnionych na odległość, mniejszy jest poziom lojalności wobec firmy, ograniczona kreatywność i motywacja.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę