50+ – nowy trend na rynku pracy
- 2017-10-24
- W kategorii Aktualności, Porady dla firm, Zasoby ludzkie
Jeszcze kilka lat temu pracodawcy szukali głównie młodych pracowników. Zatrudnianie osób będących świeżo po studiach miało świadczyć o sile i dynamicznym rozwoju firmy. Obecnie jednak tendencja ta wydaje się ulegać zmianie – według wyników badań przeprowadzonych przez Work Service S.A. szefowie firm coraz przychylniejszym okiem patrzą na kandydatów po 50. roku życia. Świadczy o tym choćby fakt, że w porównaniu z II kwartałem 2015 roku bezrobocie w grupie wiekowej 55-60 lat spadło o niemal 25%.
Pracodawcy coraz częściej stawiają na pracowników po pięćdziesiątce. Głównym tego powodem jest, jak nietrudno się domyślić, bogate doświadczenie tych osób, nie tylko związane z konkretną branżą, ale również życiowe. Taka wiedza jest bardzo wartościowa. Często stanowi znaczną przewagę nad młodymi konkurentami. Doświadczony pracownik wymaga mniej szkoleń, aby mógł dobrze wykonywać swoją pracę. Sam również służy radą i pomocą młodszym kolegom, pomagając im szybciej nabyć niezbędne kompetencje. Co więcej – ze względu na coraz większą popularność zdobywania wyższego wykształcenia, na rynku pracy często brakuje specjalistów w dziedzinach takich jak np. lakiernik, kierowca, hydraulik czy tynkarz. Znacznie łatwiej znaleźć posiadającą takie kwalifikacje osobę w wieku 50-60 lat.
Obecne pokolenie 50+ różni się też od “millenialsów” podejściem do życia. Dla jego przedstawicieli praca często jest wartością samą w sobie. Dlatego też zwykle są bardziej zaangażowani w realizację postawionych przed nimi zadań. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że niejednokrotnie doświadczali trudności z jej znalezieniem. Zwykle chcą oni mieć stałą pracę, w której pozostaną na dłużej, nawet do czasu przejścia na emeryturę. Wszystko to sprawia, że w oczach pracodawców są bardziej stabilni i lojalni niż osoby, które dopiero szukają swojego miejsca i kierunku w życiu. Są oni też bardziej wiarygodni – ze względu na posiadane doświadczenie życiowe budzą większy autorytet niż ludzie młodzi. Może to być przydatne szczególnie na stanowiskach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientami, często wymagających łagodzenia konfliktów. Osoby starsze mają bowiem tę przewagę, że darzone są generalnie większym szacunkiem, co ułatwia im polubowne załatwienie sprawy.
Kolejną zaletą osób po 50. roku życia jest ich dyspozycyjność. Znacznie rzadziej zmieniają oni miejsce zamieszkania niż ludzie młodzi, raczej nie myślą też o wyjazdach za granicę. Nie opiekują się też dziećmi, a ich wnuki najczęściej chodzą do przedszkola. Sprawia to, że praca w godzinach popołudniowych, wieczorami i w weekendy nie przeszkadza im tak bardzo, jak rodzicom małych dzieci.
Jak wyglądają prognozy na kolejne lata? Obecnie odsetek osób w wieku ok. 60 i 30 lat jest porównywalny. Najprawdopodobniej sytuacja ta ulegnie jednak zmianie i do roku 2050 grupa powyżej 65 roku życia będzie stanowiła jedną trzecią polskiego społeczeństwa. Już dzisiaj niektórzy pracodawcy przyznają, że wybierają starszych kandydatów, ponieważ nie mogą znaleźć pracowników w innych przedziałach wiekowych. Zgodnie z przewidywaniami, zmniejszona dzietność i wciąż wśród młodych ludzi popularne wyjazdy do pracy za granicę sprawią, że za kilka lat zatrudnianie 50-60-latków może stać się normą.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę