Co można załatwić dzięki Kontu Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl?

Brodaty mężczyzna w fartuchu stoi przy blacie i pracuje na laptopie. W tle regał z kartonowymi pudełkami

Przedsiębiorcy zwyczajowo narzekają na rząd za nietrafione decyzje, utrudnianie im działania oraz zbyt wysokie podatki i inne obciążenia, jak chociażby ZUS. Jednak zdarza się, że włodarze nie ograniczają się do rzucania biznesmenom przysłowiowych kłód pod nogi, lecz zrobią coś, co im ułatwi życie. To dotyczy chociażby cyfryzacji wielu usług administracyjnych, w tym stworzenia Konta Przedsiębiorcy na platformie biznes.gov.pl. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu sporo spraw związanych z prowadzeniem firmy można załatwić zdalnie, za pośrednictwem jednego panelu.

Jak się zarejestrować do Konta Przedsiębiorcy?

Proces rejestracji nie jest skomplikowany, ale może wymagać posiadania odpowiedniego internetowego konta bankowego lub innego źródła potwierdzenia tożsamości online. Jeśli nie masz jeszcze założonego konta, otworzysz je podczas pierwszego logowania. Podstawowa forma zakładania konta i logowania odbywa się za pomocą adresu email. Należy jednak pamiętać, iż ogranicza ona funkcjonalności do spraw w obrębie platformy biznes.gov.pl. Aby mieć pełny dostęp do polskich serwisów administracji publicznej online, należy rejestrować się i logować poprzez login.gov.pl. Z kolei tu możliwe są aż trzy ścieżki: Profil Zaufany, e-dowód lub mojeID. Ta ostatnia ścieżka powiązana jest z bankowością internetową i jeśli masz konto w jednym ze wskazanych na stronie banków, zarejestrujesz się i zalogujesz do Konta Przedsiębiorcy korzystając z mechanizmu oraz danych logowania do banku. To bardzo wygodne rozwiązanie i nie wymaga od ciebie żadnych dodatkowych formalności.

Co można załatwić dzięki Kontu Przedsiębiorcy?

Konto Przedsiębiorcy to bardzo użyteczne narzędzie, dzięki któremu uzyskasz dostęp do wielu informacji o swojej firmie (np. o całym wpisie w CEIDG), ale też będziesz mógł te dane modyfikować oraz załatwiać sprawy urzędowe. Dodatkowym atutem jest możliwość założenia skrzynki do e-Doręczeń, dzięki której będziesz mógł otrzymywać i wymieniać korespondencję z urzędami drogą elektroniczną.

Jednak nawet bez skrzynki do e-Doręczeń można załatwić wiele spraw z urzędami online. Z Konta Przedsiębiorcy można przejść do innych portali: mObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS, Portal Praca.gov.pl. Jeśli zaś chodzi o obsługę CEIDG, to Konto Przedsiębiorcy pozwala wykonać następujące czynności:

  • rejestracja działalności w CEIDG – to jest chyba najpopularniejsza usługa w ramach tej platformy. Pozwala założyć firmę całkowicie zdalnie. Proces jest prosty i intuicyjny, odbywa się krok po kroku, za pomocą czytelnego formularza online.
  • sprawdzenie danych w CEIDG,
  • uzyskanie zaświadczeń o wpisie w CEIDG,
  • zmiana danych firmy w CEIDG – w razie pomyłki lub potrzeby ich aktualizacji.

Dodatkowo w ramach Konta Przedsiębiorcy można wskazać pełnomocnika lub prokurenta, który uzyska dzięki temu uprawnienia do zarządzania sprawami firmy. Takich osób może być wskazanych więcej niż jedna.

Poza wymienionymi funkcjami (które pewnie będą rozszerzane, wraz z postępującą cyfryzacją polskiej administracji) sam portal biznes.gov.pl służy też przedsiębiorcom wsparciem merytorycznym. Znajdują się tam materiały wyjaśniające niemal wszystkie aspekty związane z zakładaniem i prowadzeniem firmy, w tym kwestie skarbowe, administracyjne, dotyczące importu i eksportu, działania podmiotów w ramach Unii Europejskiej. Omówienie każdego zagadnienia można obserwować, dzięki czemu szybko się do niego wróci, jak też otrzyma się powiadomienia o wprowadzonych zmianach.

Konto Przedsiębiorcy, jak i cała platforma biznes.gov.pl, są bardzo użytecznymi narzędziami oraz istotnym wsparciem dla przedsiębiorców. Zdecydowanie warto z nich korzystać, ponieważ ułatwiają i przyspieszają załatwianie wszelkich spraw administracyjnych – każdy przedsiębiorca wie, jaką zmorą jest konieczność jeżdżenia do urzędów i czekania w kolejkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.