Program antywirusowy dla firmy

wyłudzanie danychW szerokim wachlarzu programów antywirusowych istniejących na rynku można się łatwo zagubić. Część najlepiej sprawdzi się dla użytkowników domowych, a inne lepiej zaspokoją wymagania klientów firmowych. Jaki program wybrać do firmy? Zdecydować się na płatną czy bezpłatną wersję?

Cyberprzestępcy są dziś bardzo aktywni i kreatywni, z tego powodu warto mieć zainstalowane nowoczesne oprogramowanie antywirusowe, które stanowi kluczowy element ochrony systemu operacyjnego, plików użytkownika oraz jego prywatności.

Na potrzeby większości użytkowników w zupełności wystarczą nawet darmowe programy antywirusowe, chroniące ich przed wirusami, trojanami i innymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. Darmowy antywirus spełni swoje zadanie na większości komputerów, na których nie są przechowywane ważne dane, a kopie zapasowe danych są wykonywane dość często. Mimo wielu ograniczeń bezpłatnych rozwiązań z pewnością są one lepsze niż w ogóle ich brak.

Niestety, podczas wyboru oprogramowania antywirusowego na komputery firmowe lista wymagań wobec narzędzia rośnie. Antywirus, które skutecznie chroni komputery firmowe, jest często aktualizowany, a jednocześnie nie powoduje spowolnienia komputera, zapewnia dodatkową pomoc i gwarancję skuteczności, a także obsługę wielu urządzeń z reguły jest płatny.

Bezwzględnie warto zdecydować się w firmie na płatne rozwiązanie, jeśli na dysku znajdują się pliki z poufnymi informacjami albo danymi. Utrata dostępu do firmowych dokumentów czy ujawnienie cyberprzestępcom tajemnic firmowych, może zaowocować dużymi stratami finansowymi (w tym karą narzuconą przez RODO) lub przestojem w funkcjonowaniu firmy. Najpopularniejsze płatne rozwiązania mają dodatkowo rozbudowaną funkcjonalność. Są m.in. wyposażone w moduł do raportowania o niebezpiecznych plikach, posiadają również konsolę do zdalnego zarządzania, aktualizacji oraz administracji, co jest istotne, gdy w firmie jest kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset komputerów i interwencja nie będzie wymagała fizycznej obecności informatyka. Płatne wersje charakteryzują się również lepszą skutecznością dzięki szybkiej aktualizacji bazy o najnowsze zagrożenia i wykorzystaniem rozwiązań technologicznych w oparciu o chmurę.

Bezpłatne rozwiązania

Jednym z nielicznych programów antywirusowych, całkowicie bezpłatnym również do zastosowań komercyjnych, jest Comodo Antivirus, który dość skutecznie wykrywa, blokuje i usuwa szkodliwe oprogramowanie, w tym wirusy, trojany i komponenty szpiegujące.

Kolejnym przykładem bezpłatnego narzędzia mogą być Microsoft Security Essentials czy Kaspersky Free, które chronią komputer w czasie rzeczywistym przed wirusami, programami szpiegującymi i innym złośliwym oprogramowaniem.

Narzędzia płatne

ESET Endpoint Security Suite to najczęściej polecane narzędzie dla biznesu, głównie dzięki skuteczności i Zaawansowanym modułom aplikacji, w tym m.in. kontroli dostępu do witryn internetowych, dwukierunkowemu firewall i filtrowi antyspamowemu czy panelowi do obsługi wielu urządzeń.

Bitdefender Total Security z kolei skanuje pliki również w celu wykrycia przestarzałego oprogramowania czy słabych haseł sieciowych. Do monitorowania uruchomionych aplikacji stosuje technikę wykrywania behawioralnego. Oferuje również wielowarstwową ochronę przed ransomware.

Natomiast Norton Security Deluxe działa w tle i korzysta z chmurowych zasobów producenta w celu zapewnienia jak najlepszej ochrony. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością w wykrywaniu zagrożeń i ochrony komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.