Prawo pracy

Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych

Dodatkowe dni wolne od pracy oraz nowe rozwiązania dla rodziców dzieci do ósmego roku życia, to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadzone zostały do Kodeksu pracy. Nowelizacja ma za zadanie dostosowanie polskiego porządku prawnego do unijnych dyrektyw dotyczących prawa pracy.

Czytaj dalej 

Unia chce pełnej jawności płac

Luka płacowa, czyli kwestia nierówności dochodów pomiędzy kobietami a mężczyznami na tych samych stanowiskach, wciąż stanowi problem w Unii Europejskiej. Dlatego Komisja Europejska chce zobowiązać pracodawców do ujawniania poziomów zarobków i wyrównywania różnic. Na jakim etapie jest opracowywana dyrektywa?

Czytaj dalej 

Będzie rewolucja w zasiłkach chorobowych?

Plany rozwoju ZUS-u na najbliższe lata zakłada automatyzację rozliczania składek i wypłaty zasiłków. Taki krok ma zmniejszyć obciążanie firm zatrudniających ponad 20 osób, a także przyśpieszyć wypłatę świadczeń. Rewolucja w zasiłkach chorobowych i składkach na ubezpieczenie społeczne zmniejszyć ma również pole do nadużyć. Zapowiadane zmiany dotyczyć będzie kilku milionów płatników i osób ubezpieczonych.

Czytaj dalej 
W jakiej sytuacji można skrócić urlop pracownikowi?

W jakiej sytuacji można skrócić urlop pracownikowi?

Osobie zatrudnionej na podstawie umowy pracy przysługuję określony w przepisach wymiar urlopu wypoczynkowego, zależny od ilości przepracowanych lat. Urlop powinien być zaplanowany i wykorzystany w ciągu roku kalendarzowego, a każdy pracownik musi przynajmniej raz w roku wziąć nieprzerwanie dwa tygodnie wolnego. Jednak w uzasadnionych okolicznościach wymiar urlopu może zostać przez pracodawcę zmniejszony.

Czytaj dalej 

Największe wyzwania przedsiębiorców w 2020 roku

Nowy rok to nowe wyzwania, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy walczą o utrzymanie i rozwój swoich firm w kolejnym okresie. Czego się boją właściciele firm i nad czym planują pracować w 2020 roku? Zbadała to firma Elavon – dostawca terminali płatniczych.

Czytaj dalej 

Nowa stawka minimalna za godzinę pracy – ustawa podpisana

W pierwszym tygodniu sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą minimalną stawkę godzinową. Co zmienia ona dla polskich pracowników i kogo dokładnie będzie dotyczyła?

Czytaj dalej 

Związki zawodowe chcą 2 lat więzienia za handel w niedzielę. Projekt ustawy

2 lata pozbawienia wolności – tak poważnej kary domagają się związki zawodowe za prowadzenie handlu w niedzielę i święta. Projekt ustawy zakłada niezwykle restrykcyjne kary, jednak twórcy dokumentu nie widzą w tym niczego zaskakującego.

Czytaj dalej 

Rząd zapowiada 12 zł za godzinę pracy – już od lipca 2016

Zgodnie z obietnicami zawartymi w swoim programie wyborczym, PiS planuje ustalić w tym roku minimalną stawkę godzinową. Ma ona wynosić 12 zł brutto i zagwarantować godne zarobki osobom pracującym w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Czytaj dalej 
Pracodawco: nie każdą umowę o pracę możesz wypowiedzieć

Pracodawco: nie każdą umowę o pracę możesz wypowiedzieć

Umowa o pracę to stabilna forma zatrudnienia, ale jednak prawie każdą umowę da się rozwiązać. Pracodawcy muszą mieć świadomość, kiedy mają możliwość zwolnienia pracownika bez konsekwencji, a kiedy w ogóle nie mają do tego prawa.

Czytaj dalej 

Po kontrolach PIP: coraz mniej pracodawców zalega z wypłatami wynagrodzeń

Z ostatnich kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że Polacy otrzymują wynagrodzenia na czas. Spadła liczba pracodawców, którzy zalegają z pensjami. Liczba firm zwlekających z płacami spadła o 13% w ujęciu rocznym.

Czytaj dalej 

Ograniczenie podpisywania umów terminowych na ponad 33 miesiące

Jeszcze przed zakończeniem kadencji Bronisław Komorowski zdążył podpisać nowelizację Kodeksu pracy ograniczającą możliwość wielokrotnego podpisywania umów terminowych. Co to oznacza dla pracodawców?

Czytaj dalej 

Jedna umowa o pracę zamiast trzech? Konfederacja Lewiatan

W zasadach zatrudniania na umowę o pracę szykuje się rewolucja? Sporo na to wskazuje, bo Konfederacja Lewiatan zamierza walczyć o wprowadzenie jednej umowy zamiast tej na okres próbny, na czas określony i nieokreślony.

Czytaj dalej 

Rząd przyjmuje zmiany w umowach o pracę na czas określony

Nowe przepisy dotyczące umów terminowych, zaakceptowane przez Rząd, mają wejść w życie jesienią bieżącego roku – projekt zmian niebawem trafi do Sejmu. Przepisy Kodeksu pracy zostaną zmienione w sposób chroniący pracowników przed nadużyciami, ze strony pracodawców.A jakie to będą zmiany?

Czytaj dalej 

Pracodawcy oczekują większych pieniędzy za… niepełnosprawnych

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dofinansowanie wypłacane ze środków rządowych. Okazuje się jednak, że nie jest to dla nich wystarczające i domagają się podwyższenia kwoty dopłacanej do pensji tych osób.

Czytaj dalej 

Najważniejsze zmiany podatkowe dla firm w 2015

Wraz z nowym rokiem wchodzą w życie zmiany w przepisach obowiązujących przedsiębiorców. Pojawią się też zupełnie nowe rozwiązania ułatwiające poruszanie się w gąszczu podatkowych przepisów.

Czytaj dalej