Prawo gospodarcze

Największe wyzwania przedsiębiorców w 2020 roku

Nowy rok to nowe wyzwania, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy walczą o utrzymanie i rozwój swoich firm w kolejnym okresie. Czego się boją właściciele firm i nad czym planują pracować w 2020 roku? Zbadała to firma Elavon – dostawca terminali płatniczych.

Czytaj dalej 

Czy w Polsce trudno prowadzi się biznes?

Z raportu badającego złożoność przepisów regulujących prowadzenie biznesu wynika, że Polska zamyka pierwszą dziesiątkę rankingu. Posiadanie firmy nie jest więc w naszym kraju najprostsze, ale nie jesteśmy pod tym względem najgorsi.

Czytaj dalej 

Rząd będzie sprawdzał, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów zapowiedziało kontrole jednoosobowych działalności gospodarczych. Resort chce sprawdzać, kto z zarejestrowanych osób jest „prawdziwym” przedsiębiorcą. Ścisłą kontrolę zapowiada również fiskus, jednak po oburzeniu opinii publicznej, ministerstwo odcina się do tej propozycji.

Czytaj dalej 

Rząd szykuje pakiet Pakiet Przyjazne Prawo dla firm

Rząd szykuje kolejne zmiany dla przedsiębiorców. Planuje wprowadzenie Pakietu Przyjaznego Prawa dla firm, który ma pomóc przedsiębiorcom poruszać się w gąszczu skomplikowanych przepisów i procedur.

Czytaj dalej 
Odpowiedzialność prawna wspólników w spółce z o.o.

Odpowiedzialność prawna wspólników w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.), jest jedną z form prawnych, w jakich działają przedsiębiorstwa. Tworzy ją jedna lub więcej osób (wspólników), a ich odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona, nie oznacza to jednak, że nie istnieje.

Czytaj dalej 

Premier proponuje ułatwienia dla małych firm

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił właśnie cykl reform, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Zmiany dotkną między innymi składki odprowadzane do ZUS.

Czytaj dalej 

Polski przedsiębiorca prawie jak niewolnik urzędów?

Rząd postanowił zająć się tzw. konstytucją dla przedsiębiorców, czyli projektem prawa gospodarczego, który miałby ułatwiać prowadzenie firmy w Polsce. Niestety, zdaniem niektórych ekspertów, raczej nie przyniesie to efektów.

Czytaj dalej 

Najważniejsze zmiany podatkowe dla firm w 2015

Wraz z nowym rokiem wchodzą w życie zmiany w przepisach obowiązujących przedsiębiorców. Pojawią się też zupełnie nowe rozwiązania ułatwiające poruszanie się w gąszczu podatkowych przepisów.

Czytaj dalej 

Nawet 2 mln zł kar za nielegalne porozumienia między firmami

UOKiK postanowił poważnie zająć się firmami, które zwierają między sobą nielegalne porozumienia. Przewidywane kary mają sięgać nawet 2 mln złotych. Dotkną nie tylko całe jednostki, ale też osoby nimi zarządzające.

Czytaj dalej 

System podatkowy wciąż hamuje biznes

Wielu nowych przedsiębiorców, ale także Ci z dłuższym stażem wciąż narzeka na źle dopasowany system podatkowy, który ich zdaniem nie pomaga w rozwoju biznesu. Problemem nie jest tylko sama wysokość podatków, ale przede wszystkim, trudne przepisy podatkowe, które mają często różne interpretacje.

Czytaj dalej 

Nowa klauzula obejścia prawa podatkowego zniszczy małe firmy? Wg pracodawców

Projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, który zakłada wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego jest coraz powszechniej krytykowany przez ekspertów. Sądzą oni, że nowe zasady mogą pogrążyć sektor małych przedsiębiorstw. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców twierdzi, że nowelizacja powinna poprawiać prawo i działać na korzyść właścicieli firm, a planowane zmiany mogą jedynie przysporzyć problemów małym firmom. Zdaniem ZPP, […]

Czytaj dalej 
Co rolnik może sprzedać bez zakładania firmy?

Co rolnik może sprzedać bez zakładania firmy?

Sprzedaż produktów rolnych przez rolników jest odpowiednio regulowana prawnie. Żeby handlować tym, co udało się wytworzyć w gospodarstwie rolnym, trzeba założyć działalność gospodarczą. Nie dotyczy to jednak sprzedaży nieprzetworzonych produktów zwierzęcych i roślinnych. Jedyną dopuszczalną formą przetwarzania jest tylko kiszenie lub suszenie. W tych przypadkach istnieje możliwość sprzedaży towarów bez obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej i […]

Czytaj dalej 

Przedsiębiorcy wolą polubowne załatwianie sporów

Między firmami tak samo, jak między wszelkimi innymi jednostkami – czy to indywidualnymi, czy biznesowymi – dochodzi do różnych sporów. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy decydują się na rozwiązanie ich w sposób polubowny. W tym celu zwracają się z prośbą o pomoc do Sądu Arbitrażowego, który działa przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Na przestrzeni całego minionego roku […]

Czytaj dalej 

Handel lewymi fakturami – na nic starania fiskusa?

Chociaż urzędy skarbowe starają się dokładnie kontrolować każdą fakturę oraz poszczególne działania przedsiębiorstw, to jednak okazuje się, że handel fałszywymi fakturami nadal kwitnie. Wystarczy dobrze poszukać w internecie lub w prasie, by trafić na informacje o możliwości nabycia fikcyjnych faktur. Dzięki temu, firmy starają się o obniżenie płaconych podatków. Zdobywają dokumenty pozwalające na odpisanie znajdujących […]

Czytaj dalej 

Mniej bankructw w firmach dzięki prawu restrukturyzacyjnemu?

Polski rząd zaakceptował założenia, o których mowa w projekcie ustawy dotyczącej zasad restrukturyzacji zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie z nimi, wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego miałby mieć pierwszeństwo przed wnioskiem o uznanie upadłości jednostki gospodarczej.

Czytaj dalej