Czy w Polsce trudno prowadzi się biznes?

Z raportu badającego złożoność przepisów regulujących prowadzenie biznesu wynika, że Polska zamyka pierwszą dziesiątkę rankingu. Posiadanie firmy nie jest więc w naszym kraju najprostsze, ale nie jesteśmy pod tym względem najgorsi.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez TMF Group Polska zajmuje 10. miejsce spośród państw Europy, które mają najbardziej założone przepisy dotyczące prowadzenie biznesu. Ze szczególnie dużym utrudnieniem spotykają się firmy zagraniczne, które chcą rozpocząć swoją działalność w Polsce. Muszą one sprostać wielu wymaganiom m.in. są zobowiązane do wypełnienia wszystkich dokumentów korporacyjnych jedynie w języku polskim. Wszelkie procedury mogą także potrwać bardzo długo.

Zgodnie z danymi uwzględnionymi w raporcie nasz kraj uplasował się również na 21. miejscu na świecie pod względem złożoności środowiska biznesowego. Wynika z tego, że w Polsce firmę prowadzi się co prawda łatwiej niż na Słowacji *szóste miejsce w rankingu) i w Niemczech (siódme miejsce), ale jest to znacznie bardziej skomplikowane niż w Czechach (48 miejsce), a nawet Rosji (44. miejsce).

Specjaliści uważają, że Polska zajmuje tak wysokie miejsce, ponieważ bardzo często zamieniają się przepisy dotyczące założenia i prowadzenia działalności. Charakterystyczne są także bariery wejścia, które zmuszają poszczególnych inwestorów zza granicy do nawiązania współpracy z polskimi partnerami. Z tego powodu niektórzy rezygnują z otwierania działalności na terenie Polski.

Gdzie najłatwiej, a gdzie najtrudniej?

Wyniki przeprowadzonych badań społecznych świadczą również o tym, że prowadzenie własnego biznesu jest najłatwiejsze w takich krajach jak Kajmany (które są zależne od Wielkiej Brytanii), Tajlandia, Curacao i Jersey. Z kolei na szczycie rankingu państw posiadających najbardziej skomplikowane przepisy dotyczące prowadzenie działalności gospodarcze można znaleźć Grecję, Brazylię, Indonezję oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

O czym pamiętać zakładając firmę?

Aby biznes miał szansę powodzenia, przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę i zrozumieć na czym polega prowadzenie firmy w danym miejscu. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy w planach jest zagraniczna ekspansja. Każdy kraj ma inne zasady dotyczące prowadzenia księgowości, wysokości podatków i zasad ich rozliczania, obliczania wynagrodzeń dla swoich pracowników czy innych kwestii związanych z zarządzaniem firmą. Dokładne zapoznanie się ze wszystkimi uwarunkowaniami prawnymi obowiązującymi w danym kraju oraz ich analiza i zrozumienie z pewnością zapewnią większy komfort prowadzenia działalności, a także pewność, że wszystkie działania będą przebiegały zgodnie z prawem, a firma będzie się mogła w pełni skupić na swoich nadrzędnych zadaniach, bez zbędnych rozproszeń.

Raport ekspertów spółki TMF Group powstał dzięki porównaniu najbardziej istotnych wymagań różnych krajów, dotyczących prowadzenia firmy. Opracowanie uwzględniło 76 jurysdykcji na świecie. Pod uwagę zostały wzięte wymogi administracyjne oraz zgodność działalności gospodarczej z przepisami prawnymi, które obowiązują przedsiębiorców w danym kraju.

Źródło: forsal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.