Firma i prawo

Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych

Dodatkowe dni wolne od pracy oraz nowe rozwiązania dla rodziców dzieci do ósmego roku życia, to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadzone zostały do Kodeksu pracy. Nowelizacja ma za zadanie dostosowanie polskiego porządku prawnego do unijnych dyrektyw dotyczących prawa pracy.

Czytaj dalej 
W jakich sytuacjach skarbówka może zablokować firmowe konto?

W jakich sytuacjach skarbówka może zablokować firmowe konto?

Odkąd w mediach zaczęły pojawiać się informacje o możliwości zablokowania konta przez urząd skarbowy, część podatników zaczęła obawiać się nagłej utraty dostępu do swoich rachunków bankowych. Należy jednak pamiętać, że sytuacje, w których fiskus może zablokować konto, są obwarowane przepisami i nie ma w tej kwestii dowolności.

Czytaj dalej 

Jaka forma opodatkowania dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Forma opodatkowania to jedna z najistotniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć zakładając własną działalność gospodarczą. Przy dokonywaniu wyboru przedsiębiorca powinien się kierować zarówno rachunkiem ekonomicznym, jak i rodzajem wykonywanej działalności. Do wyboru są 3 opcje: skala podatkowa (tj. zasady ogólne), podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Na co zatem powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, aby wybrał […]

Czytaj dalej 
Jak Nowy Ład wpłynie na sytuację firm?

Jak Nowy Ład wpłynie na sytuację firm?

Nowy Ład zyskał nową nazwę – Nowy Polski Ład (chociaż nie wiadomo, czy się przyjmie, bo media przyzwyczaiły się już do starej). Rząd już od dłuższego czasu zapowiadał ten rozbudowany pakiet regulacji, mających kompletnie odmienić polską gospodarkę. W końcu, 15 maja, założenia Nowego Ładu zostały przedstawione. W tym artykule skupimy się na rzeczach wpływających na […]

Czytaj dalej 

Unia chce pełnej jawności płac

Luka płacowa, czyli kwestia nierówności dochodów pomiędzy kobietami a mężczyznami na tych samych stanowiskach, wciąż stanowi problem w Unii Europejskiej. Dlatego Komisja Europejska chce zobowiązać pracodawców do ujawniania poziomów zarobków i wyrównywania różnic. Na jakim etapie jest opracowywana dyrektywa?

Czytaj dalej 
Rząd proponuje uproszczenia w rozliczaniu VAT

Rząd proponuje uproszczenia w rozliczaniu VAT

Rząd przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo Bankowe. Projekt pojawił się na stornie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Czytaj dalej 

Będzie rewolucja w zasiłkach chorobowych?

Plany rozwoju ZUS-u na najbliższe lata zakłada automatyzację rozliczania składek i wypłaty zasiłków. Taki krok ma zmniejszyć obciążanie firm zatrudniających ponad 20 osób, a także przyśpieszyć wypłatę świadczeń. Rewolucja w zasiłkach chorobowych i składkach na ubezpieczenie społeczne zmniejszyć ma również pole do nadużyć. Zapowiadane zmiany dotyczyć będzie kilku milionów płatników i osób ubezpieczonych.

Czytaj dalej 
Pakiet Mobilności zmienia branżę transportową

Pakiet Mobilności zmienia branżę transportową

20 sierpnia wszedł w życie tak zwany Pakiet Mobilności, czyli zespołu unijnych przepisów, który ma regulować wspólnotowy rynek transportu. Wprowadzone zmiany są korzystne dla kierowców, ale znacznie obniżają konkurencyjność polskich firm. Na czym konkretnie polega Pakiet Mobilności?

Czytaj dalej 
W jakiej sytuacji można skrócić urlop pracownikowi?

W jakiej sytuacji można skrócić urlop pracownikowi?

Osobie zatrudnionej na podstawie umowy pracy przysługuję określony w przepisach wymiar urlopu wypoczynkowego, zależny od ilości przepracowanych lat. Urlop powinien być zaplanowany i wykorzystany w ciągu roku kalendarzowego, a każdy pracownik musi przynajmniej raz w roku wziąć nieprzerwanie dwa tygodnie wolnego. Jednak w uzasadnionych okolicznościach wymiar urlopu może zostać przez pracodawcę zmniejszony.

Czytaj dalej 
Prosta spółka akcyjna – od marca 2020 roku

Prosta spółka akcyjna – od marca 2020 roku

Wkrótce pojawi się nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej – 1 marca 2020 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy wprowadzającej prostą spółkę akcyjną. Rada Ministrów określa czekające na wejście w życie rozwiązania jako mające przede wszystkim służyć polskim przedsiębiorstwom innowacyjnym. PSA ma służyć do gromadzenia przez nie kapitału, co zwiększy ich konkurencyjność i zahamuje eksport polskich pomysłów […]

Czytaj dalej 

Największe wyzwania przedsiębiorców w 2020 roku

Nowy rok to nowe wyzwania, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy walczą o utrzymanie i rozwój swoich firm w kolejnym okresie. Czego się boją właściciele firm i nad czym planują pracować w 2020 roku? Zbadała to firma Elavon – dostawca terminali płatniczych.

Czytaj dalej 
Etat w Polsce jest nieopłacalny?

Etat w Polsce jest nieopłacalny?

W Polsce funkcjonuje już ponad 3 milionów przedsiębiorstw. W znacznej mierze nie wiąże się to jednak z dużą przedsiębiorczością Polaków, a stanowi jedynie ukrytą formę samozatrudnienia lub alternatywę wobec pracy na etacie.

Czytaj dalej 

Czy w Polsce trudno prowadzi się biznes?

Z raportu badającego złożoność przepisów regulujących prowadzenie biznesu wynika, że Polska zamyka pierwszą dziesiątkę rankingu. Posiadanie firmy nie jest więc w naszym kraju najprostsze, ale nie jesteśmy pod tym względem najgorsi.

Czytaj dalej 

Rząd będzie sprawdzał, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów zapowiedziało kontrole jednoosobowych działalności gospodarczych. Resort chce sprawdzać, kto z zarejestrowanych osób jest „prawdziwym” przedsiębiorcą. Ścisłą kontrolę zapowiada również fiskus, jednak po oburzeniu opinii publicznej, ministerstwo odcina się do tej propozycji.

Czytaj dalej 
Rząd ma pomysł na walkę z karuzelami VAT – rejestr płatników

Rząd ma pomysł na walkę z karuzelami VAT – rejestr płatników

Rząd ma kolejny pomysł na uszczelnienie systemu podatkowego. Tym razem chce wprowadzić rejestr płatników VAT, który ma również ułatwić walkę z tzw. karuzelami VAT.

Czytaj dalej