Jak Nowy Ład wpłynie na sytuację firm?

Nowy Ład zyskał nową nazwę – Nowy Polski Ład (chociaż nie wiadomo, czy się przyjmie, bo media przyzwyczaiły się już do starej). Rząd już od dłuższego czasu zapowiadał ten rozbudowany pakiet regulacji, mających kompletnie odmienić polską gospodarkę. W końcu, 15 maja, założenia Nowego Ładu zostały przedstawione. W tym artykule skupimy się na rzeczach wpływających na prowadzenie firmy w Polsce.

Nowy Ład a koszty prowadzenia biznesu

Zacznijmy od dobrych informacji – PiS zdecydował o podniesieniu kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego. Kwota wolna rośnie z 3091 zł (dla osób o dochodach 13000,50 – 85528,49) do 30000 zł. Drugi próg podatkowy zostaje przesunięty z 85500 zł na 120000 zł. Są to korzystne zmiany i oznaczają chociażby, że najgorzej zarabiający, w tym emeryci i renciści, w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego. Co z przedsiębiorcami – czy skorzystają na zmianach Nowego Ładu?

Na tych opisanych powyżej skorzystają, jednak cały pakiet obejmuje też inne modyfikacje, które już nie są korzystne dla biznesu. Zła wiadomość to planowane powiązanie wysokości składki zdrowotnej z poziomem uzyskiwanych dochodów. Dotychczas była ona na stałym poziomie, a do tego podlegała częściowemu odpisaniu od podatku. Ryczałt wynosił 381 zł miesięcznie. Zmiana proponowana w ramach Nowego Ładu ma na celu ujednolicenie sposobu wyliczania składki dla umów o pracę i samozatrudnienia. Oznacza to, że dla lepiej zarabiających przedsiębiorców składka zdrowotna wzrośnie o kilkaset złotych, do poziomu nawet powyżej tysiąca złotych. Do tego nie będzie już można odpisywać składki od podatku. Dzięki temu przy zarobkach wynoszących około 9-10 tysięcy samozatrudnienie stanie się mniej opłacalne niż umowa o pracę.

Inne miany dla firm w ramach Nowego Polskiego Ładu

W ramach Nowego Ładu rząd chce stworzyć warunki stymulujące innowacyjność firm. Zapewnić to ma tzw. ulga na prototypy, czyli ulga podatkowa dla podmiotów wdrażających nowe technologie.

Z kolei umożliwienie tworzenia fundacji rodzinnych ma uprościć kwestie sukcesji firmy w rodzinie oraz akumulacji kapitału. Jest to koncepcja wzorowana na rozwiązaniach funkcjonujących za granicą.

Firmy dokonujące konsolidacji będą uprawnione do ulgi CIT. Mechanizm ten ma zwiększać przewagę konkurencyjną polskiej gospodarki.

Rząd, zgodnie z zapowiedziami, przewidział też wprowadzenie mechanizmów mających na celu ściąganie z powrotem do Polski kapitału, który uciekł z naszego kraju. Po pierwsze po przeniesieniu rezydencji podatkowej do Polski, rezydent zapłaci od zagranicznego dochodu ryczałt. Po drugie – osoby chcące powrócić do Polski z ukrytym majątkiem lub dochodami nie muszą się obawiać wszczęcia postępowania w sprawie unikania opodatkowania.

Jeśli chodzi o ryczałt, na początku 2021 zwiększono limit przychodów z 250 tys. Euro do 2 milionów Euro. Do ryczałtu dopuszczono też więcej zawodów, m.in. tłumaczy, lekarzy i księgowych.

Większe firmy będą mogły liczyć na ulgi na robotyzację i automatyzację pracy, jak też połączoną ulgę IP-BOX i B+R, wspierającą innowacyjne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.