Faktura VAT marża

Faktura VAT marża jest dowodem przeprowadzonej transakcji, na podstawie której sprzedawca płaci podatek VAT tylko od wysokości naliczonej przez siebie marży, a nie od całkowitej kwoty sprzedaży – taj jak w przypadku standardowej faktury.

Od stycznia 2013 r. nie funkcjonuje już nazwa „Faktura VAT marża”. Na dokumentach wpisuje się „Faktura” lub „Faktura VAT”. Jednak przy rozliczeniu z marżą, na dokumencie musi się znaleźć informacja o procedurze marży.

Kto może wystawiać faktury VAT marża

Faktury takie może wystawić podmiot gospodarczy, którego w rozumieniu ustawy o podatkach, podstawą opodatkowania jest marża. Do tej grupy podatników należą firmy świadczące usługi turystyczne, dokonujące dostaw antyków, dzieł sztuki, towarów używanych i kolekcjonerskich.

Odliczenia VAT na podstawie wystawionej faktury VAT marża

Przy tak prowadzonej działalności gospodarczej lub imporcie towarów w celu jego dalszego odsprzedania, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża. Jest to różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką musiał zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia go przez kupującego, pomniejszona o wartość podatku. Definicja podstawy opodatkowania została zdefiniowana w art. 120 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca może wyliczyć marżę w momencie, gdy dokonuje sprzedaży danego towaru lub usługi, czyli dopiero gdy jest już znana różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką musi zapłacić nabywca towaru, a kwotą jaką zapłacił podatnik przy nabyciu.

Przychodem, w tego rodzaju rozliczeniach, który będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, będzie kwota należności wpisana na fakturze VAT marża i pomniejszona o należny podatek VAT od tej marży. Zaś koszt uzyskania przychodów będzie stanowiła kwota brutto usług, towarów nabytych.

Odliczenia VAT na podstawie otrzymanej faktury VAT marża

W przypadku nabywcy towarów lub usług, na które została wystawiona faktura marża, nie ma on możliwości odliczenia sobie podatku VAT. Na otrzymanej fakturze nie ma wyszczególnionych kwot i stawek opodatkowania poszczególnych towarów. Stąd brak wymaganej kwoty, która mogłaby zostać odliczona.

Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych przypadkach, rozliczenie transakcji na takich warunkach, jest korzystne również dla kupującego. Co prawda może on odliczyć 60% wysokości naliczonego VAT-u przy standardowej fakturze, ale nie więcej niż 6000 zł. Niemniej sprzedający też będzie zobligowany do zapłaty podatku od całości kwoty transakcji. Spowoduje to konieczność podniesienia ceny towaru po jego stronie, aby mógł zrekompensować poniesiony koszt VAT. W ogólnym rozliczeniu może okazać się, że zapłata za towar czy usługę na podstawie faktury VAT marża będzie korzystniejszym rozwiązaniem dla nabywcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.