Pracodawcy lepiej płacą zatrudnionym na umowy tymczasowe?

praca tymczasowa

Płaca minimalna w naszym kraju to obecnie 1680 zł brutto na miesiąc i otrzymuje ją znaczny odsetek pracowników rodzimych firm. Okazuje się jednak, że umowy tymczasowe niejednokrotnie dają zarobić więcej niż zwykłe umowy o pracę.

Tak przynajmniej wynika z danych, do których dotarło Polskie Forum HR, które zrzesza różne agencje pracy tymczasowej. Eksperci twierdzą natomiast, że wyższe stawki proponowane pracownikom tymczasowym są w pewnym stopniu nadużyciem wobec zatrudnionych. Problem stał się już tak poważny, że na wrzesień tego roku zaplanowano spotkanie przedstawicieli agencji pracy tymczasowej, związków zawodowych oraz pracodawców, którzy mają przedyskutować tę kwestię.

Chociaż wiele osób jest przekonanych, że praca tymczasowa wiąże się nie tylko z krótkoterminowością zatrudnienia, ale również z niskimi dochodami, to jednak rzeczywistość wygląda z goła inaczej. Szacuje się, że średnia stawka godzinowa pracownika tymczasowego sięga 14 zł podczas, gdy dla wielu osób zatrudnionych na stałe wynosi ona mniej niż 11 zł brutto. Niemniej jednak, nie wszyscy wierzą, że sytuacja jest aż tak dobra. Część ekspertów podkreśla, że w oficjalnych danych nie pojawiają się statystyki dotyczące osób zatrudnionych tymczasowo w ramach umów cywilnoprawnych lub bez jakiejkolwiek umowy. To właśnie ci, którzy nie podpisują umowy o pracę znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.

Zakłada się, że opowieści o stawkach sięgających nie więcej niż 4 czy 5 zł za godzinę pracy mogą być jednak prawdziwe. Dotyczą głównie tych osób, których nie obejmują zasady zatrudnienia tak restrykcyjne, jak w przypadku umowy o pracę. Przy umowach o dzieło czy zleceniach obowiązki pracodawcy wobec podwładnego są znacznie zawężone. Nie istnieje tez żadna stawka minimalna, co sprzyja wykorzystywaniu wielu osób. Oczywiście, zdecydowanie najbardziej zagrożeni pracą za wręcz głodowe pensje są ci, którzy nie podpisują żadnej umowy i pracują na czarno. Często otrzymują niskie płace, a do tego nie zawsze w ogóle widzą zapłatę za wykonaną pracę.

Należy przy tym podkreślić, że opcja pracy tymczasowej jest niezwykle korzystna zarówno dla rzeszy pracowników, jak też dla firm. Pozwala dostosowywać wielkość zatrudnienia do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa wynikających np. z sezonu, w którym zwiększa się popyt. Natomiast dla pracowników to najlepszy sposób na dorobienie, gdy nie ma możliwości znalezienia stałego pracy, ale też możliwość budowania doświadczenia i uzupełniania swojego CV, co jest szczególnie istotne w przypadku młodych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.