W 2015 płaca minimalna wzrośnie do 1731 zł

polskie banknoty

Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącym 2015 r. pensja minimalna w Polsce znacząco wzrośnie: z obecnych 1680 zł do 1750 zł! Podwyżka będzie wyższa niż wskazuje na to ustawowy obowiązek. Jak odbije się to na rynku pracy i zatrudnienia?

Hojność rządu jest dla wielu zaskakująca, ponieważ wg ustawy o minimalnym wynagrodzeniu podwyżka powinna sięgnąć 1731, a nie 1750 zł – można więc mówić, że podniesienie pensji o dodatkową kwotę będzie „prezentem” dla pracowników i poniekąd również związków zawodowych, które wciąż narzekają na niskie płace i zbyt małą pensję minimalną. Propozycja tej podwyżki najprawdopodobniej zostanie przez rząd przedstawiona komisji trójstronnej – i jeszcze w czerwcu będziemy wiedzieć więcej czy rzeczywiście już od początku roku nasze pensje wzrosną.

Jak podniesienie płacy minimalnej odbije się na rynku pracy?

Wg związków zawodowych podwyżka jest oczywiście zbyt mała by mogła się przełożyć na poprawę jakości życia pracowników. Przedstawiciele związków wciąż podtrzymują, że powinna ona wynosić połowę średniej krajowej (nawet jeśli jest ona zawyżana m.in. przez pensje związkowców, prezesów i zarabiających wiele tysięcy miesięcznie ekspertów różnych branż).

Pracodawcy z różnych związków zrzeszających przedsiębiorców twierdzą jednak, że dodatkowe obciążenie w postaci podniesienia pensji minimalnej osłabi kondycję ich firm, obciąży nowymi kosztami pracy i sprawi, że w efekcie bezrobocie w Polsce wzrośnie, a pracowników zatrudnianych na cały etat z rzeczoną pensją minimalną będzie mniej niż do tej pory. Zmuszeni do oszczędności pracodawcy, zwłaszcza Ci reprezentujący małe, często jednoosobowe firmy zamiast zatrudniać pracownika na etat, zdecydują się na jego zmniejszenie o połowę, lub nawet 1/3. Mają również możliwość wyboru umowy o dzieło, zlecenia, a nawet… przejścia do szarej strefy i zatrudniania ludzi bez podpisywania jakiejkolwiek umowy. Te argumenty nie przekonują związkowców, nie trafiają również do znakomitej większości pracowników: którzy na kosztach prowadzenia działalności gospodarczej zwyczajnie się nie znają, a szefów traktują często jak „wyzyskiwaczy”.

Podsumowując: jeśli wszystkie strony toczące rozmowy w sprawie podniesienia pensji minimalnej nie dojdą do porozumienia (do 15 lipca), wówczas rząd będzie mógł decyzję o podniesieniu pensji minimalnej podjąć jednostronnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.