17 zł: zasiłek macierzyński dla kobiet prowadzących firmę krócej niż 2 lata?

pracująca mama

monkeybusinessimages/bigstockphoto.com

Czy to możliwe, żeby część kobiet otrzymywała zasiłek macierzyński w wysokości 17zł? Takie informacje pojawiły się niedawno w mediach. Stawka miałaby dotyczyć pań prowadzących firmę krócej niż 2 lata. Politycy uspokajają Polki.

W ubiegłym tygodniu polskie media obiegła wiadomość, jakoby część Polek przebywających na urlopie macierzyńskim miała otrzymywać zasiłek w wysokości 17,77 zł. Taka stawka dotyczyłaby pań, które prowadziły własną działalność gospodarcza przez okres krótszy niż 2 lata. Informacja zszokowała obywateli. W sieci pojawiła się nawet petycja odnośnie zaprzestania nierównego traktowania kobiet. Podpisało ją ok. 4 tysiące internautów. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szybko zaczęło uspokajać obywateli.

W rozmowie z serwisem interia.pl rzecznik prasowy resortu pracy szczerze stwierdził, że prawdopodobieństwo wypłacania kobietom 17,77 zł zasiłku macierzyńskiego jest niewielkie. Zapewnił przy tym, że nowa ustawa nie wprowadza tak naprawdę żadnych zmian dotyczących najniższych składek. Oznacza to, że kobiety prowadzące firmę krócej niż 2 lata, płacą preferencyjne składki na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 12,00 zł miesięcznie. Daje to zasiłek macierzyński w wysokości niespełna 300 zł. Jest to najniższa możliwa stawka w przypadku tego świadczenia.

Istnieje jednak możliwość otrzymywania wyższych zasiłków, o ile właścicielka firmy zdecyduje się na dobrowolne podniesienie składki ubezpieczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które na macierzyńskim nie zawieszają działalności. Muszą bowiem nadal płacić składki zdrowotne wynoszące niemal 280 zł na miesiąc, które są odciągane od zasiłku. W takiej sytuacji ze świadczenia pozostaje jedynie wspomniane 17,77 zł. Jeżeli świeżo upieczona mama nie chce podnosić składek, a pragnie otrzymywać pełny zasiłek, musi zawiesić działalność firmy.

Sejm przegłosował nową ustawą w maju tego roku, a Senat nie wniósł do projektu żadnych poprawek. Dokument trafił do prezydenta, który ma go podpisać do 7 lipca. Jeśli to zrobi, to nowe zasady będą obowiązywały od 1 października. Polskie matki mają jednak nadzieję, że głowa naszego państwa odrzuci projekt. Napisały nawet petycję w tej sprawie. Podpisało ją ponad 1200 kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.