Umorzenie zaległych składek ZUS

logo ZUS

ZUS przypomina o możliwości odstąpienia od poboru części zaległych składek wobec niektórych właścicieli firm. Zostało jednak mało czasu i przedsiębiorcy mający luki w regularnym opłacaniu składek muszą w najbliższych tygodniach złożyć wniosek do swojego oddziału ZUS. Kto może liczyć na abolicję i za jaki okres?

Przerwy w opłacaniu składek ZUS mają najczęściej przedsiębiorcy prowadzący sezonową działalność, z reguły w turystyce, gdzie poza sezonem nie osiągają żadnych przychodów i zwyczajnie nie stać ich na opłacanie niemałych składek ubezpieczeniowych. W minionych latach zawieszanie działalności gospodarczej na określony czas było bardzo różnie interpretowane, a często sami urzędnicy ZUS-u nie robili większych problemów osobom dokonującym takiego zawieszenia. Korzystały z tej formy ulgi tysiące małych firm, będąc przeświadczonych o legalności swojego działania, również poprzedzonego zapewnieniami doradców podatkowych o takiej, zgodnej z prawem możliwości zmniejszenia kosztów. Po kilku latach okazało się jednak, że ZUS zaczął domagać się opłaty za okres zawieszenia działalności wraz z odsetkami. A że w większości przypadków urzędnicy odkrywali czas niepłacenia składek po więcej niż 5-9 latach, sumy te były na tyle duże, iż doprowadzały wielu płatników do bankructwa.

Podobne problemy dotknęły osoby, które oprócz prowadzenia własnej firmy były dodatkowo zatrudnione np. na umowę-zlecenie, gdzie teoretycznie, jak się później okazało, można było wybrać oskładkowanie jednej opcji zatrudnienia i najczęściej wybierana była ta tańsza, czyli umowa-zlecenie. Do takich osób również zaczęły napływać nakazy zapłaty zaległych składek.

Problem stał się na tyle głośny, że firmy doczekały się interwencji rządu w tej sprawie i od 2009 r. można zgodnie z prawem zawieszać działalność gospodarczą, a dodatkowo w styczniu 2013 r. wprowadzono ustawę zgodnie z którą firma prowadząca pozarolniczą działalność może wystąpić do ZUS o umorzenie składek. Umorzenie takie obejmuje okresy nieskładkowe powstałe między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. Trzeba się jednak pospieszyć, gdyż termin na składanie wniosków o umorzenie upływa 15 stycznia 2015 r.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.