Polacy coraz mniej skłonni do zakładania własnych firm

urzędnik

Mimo że w kwietniu liczba małych przedsiębiorstw była w Polsce wyższa niż w marcu, to jednak okazało się, że w rejestrze REGON pojawiło się o 176 mniej nowych jednostek niż miesiąc wcześniej. Co się dzieje?

Według danych zawartych w rejestrze REGON, ogólna liczba jednoosobowych działalności gospodarczych w kwietniu była w Polsce wyższa niż w marcu. Było to dokładnie 2 mln 958 tys. 477 podmiotów, czyli o 4,9 tysiąca więcej niż we wcześniejszym miesiącu. Mimo to okazało się, że liczba nowo zarejestrowanych firm była najniższa od kilku lat. W całym poprzednim miesiącu przybyły 24 592 mikroprzedsiębiorstwa.

Jak to więc możliwe, że wzrosła ogólna liczba najmniejszych jednostek gospodarczych? Jak tłumaczą eksperci, coraz mniej firm jest wyrejestrowywanych, a to powoduje, że nawet przy mniejszej liczbie nowo rejestrowanych firm, ogólne dane są lepsze niż miesiąc wcześniej. W kwietniu z rejestru REGON zniknęło 20129 podmiotów. Dla porównania, w marcu wyrejestrowanych zostało aż 28297 jednoosobowych działalności gospodarczych. Można więc mówić o poprawie, choć eksperci doradzają wstrzemięźliwość w osądach, ponieważ trudno określić, czy zmniejszenie liczby wyrejestrowanych firm było incydentalne, czy zamieni się w trend obserwowany także w kolejnych miesiącach.

Rynkowi analitycy zaznaczają, że istnieje szansa na utrzymanie tendencji spadkowej, jeśli chodzi o liczbę wyrejestrowywanych firm. Niedawne badania wskazały, że nastroje wśród przedsiębiorców z sektora najmniejszych firm są dobre i wielu z nich z optymizmem patrzy w przyszłość podkreślając, że sytuacja finansowa ich firm poprawiła się w stosunku do wyników z poprzedniego roku. Ponadto dane z I kwartału 2015 r. wskazują, że mikroprzedsiębiorcy spodziewają się dobrych wyników finansowych na przestrzeni całego bieżącego roku.

Kwietniowe dane sprawiają, że – wbrew pozorom – mamy powody do zadowolenia. Oznacza to bowiem, że firmy radzą sobie coraz lepiej i w efekcie, mniej jednostek niż dotychczas musi być zamykanych. W dodatku z danych tych można wnioskować, że poprawie uległa sytuacja na rynku pracy. Skoro mniej osób wykazuje skłonność do zakładania własnej działalności gospodarczej, a przy tym spada bezrobocie, to najwyraźniej rośnie grupa Polaków pracujących na etacie. Wpływ na taki stan rzeczy ma też zapewne szybszy od spodziewanego wzrost gospodarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.