Bezrobocie wysokie, ale jest problem ze znalezienie pracownika

rekrutacja

Co prawda stopa bezrobocia w Polsce spadła w marcu do poziomu 13,6%, jednak wciąż jest to wynik dość wysoki. Mimo tego, okazuje się, że przedsiębiorstwa mają problem ze znalezieniem pracowników. Jak to jest możliwe?

Eksperci – nie po raz pierwszy – podkreślają, że problem polega, przede wszystkim, na niedopasowanie kompetencji kandydatów do wymagań stawianych przez firmy. Niemniej jednak, pojawiają się również inne przeszkody. Jedną z nich jest zmieniająca się mentalność polskich pracowników.

Problem niedopasowania kompetencji kandydatów do wymagań stawianych pracownikom przez firmy pojawia się w naszym kraju od kilku lat. Żeby go zwalczyć, rząd od dawna przekazuje spore sumy pieniędzy na aktywizację bezrobotnych i organizowanie szkoleń oraz kursów umożliwiających przekwalifikowanie się i dopasowanie do konkretnych miejsc pracy. Mimo to, ciągle nie udaje się sprawić, by wszystkim firmom szukającym pracownikom, udało się trafić na odpowiednich podwładnych. To natomiast powoduje niezadowolenie wśród przedsiębiorców oraz sprawia, ze rotacja na wielu stanowiskach jest bardzo duża.

Poza tym, kłopotliwe są rosnące wymagania kandydatów. Jeszcze jakiś czas temu Polakom zależało na tym, aby ich praca była dobrze płatna. Dzisiaj liczy się już nie tylko wysokość wynagrodzenia. Dotyczy to głównie młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać, dlatego poszukują stanowiska, która zagwarantuje im możliwość stałego doskonalenia zawodowego. Oprócz tego, pracownicy chcą, aby ich praca zgadzała się z ich rzeczywistymi zainteresowani. Dopiero wtedy są w stanie oddawać się jej w stu procentach i odczuwać satysfakcję z podejmowanych działań.

Eksperci są przekonani, że taka sytuacja sprawi, iż konkurencja na polskim rynku pracy będzie jeszcze przez dłuższy czas regularnie wzrastała. Firmy będą musiały proponować coraz lepsze warunki pracy, by znaleźć osoby chętne do objęcia poszczególnych stanowisk.

Problemem będzie głównie znalezienie specjalistów. Niemniej jednak, takie zjawisko ma być korzystne dla rodzimego rynku pracy, ponieważ przełoży się na wzrost jakości ogłaszanych ofert pracy spowoduje wzrost zadowolenia wśród pracowników. To natomiast może mieć pozytywny wpływ na ogólny obraz polskiej gospodarki, ponieważ nasze przedsiębiorstwa będą funkcjonowały coraz sprawniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.