Wynajem samochodów coraz popularniejszy wśród MŚP

samochód służbowy

Firmowe samochody wychodzą z mody? Okazuje się, że coraz więcej przedsiębiorstw działających w sektorze MŚP woli wynajmować pojazdy, zamiast je kupować. Z długoterminowego wynajmu aut korzysta już prawie ¼ takich firm.

Firma Carefleet S.A. zleciła przeprowadzeni badania dotyczącego zwyczajów polskich firm w zakresie nabywania pojazdów samochodowych. Z danych zebranych w II kwartale tego roku wynika, że 23,6% przedsiębiorstw zaliczanych do grona małych i średnich podmiotów gospodarczych woli wypożyczać samochody, zamiast je kupować. Za największą zaletę takiego rozwiązania przedsiębiorcy uznają przewidywalność kosztów długoterminowego wynajmu pojazdów.

Badania przeprowadzone w poszczególnych branżach pokazały, że wynajem samochodów firmowych najczęściej wybierają przedsiębiorstwa produkcyjne (24,2%) i budowlane (23,6%). Jeśli chodzi o te, które dopiero rozważają długoterminowy wynajem pojazdów, to dominują wśród nich firmy zajmujące się hotelarstwem i gastronomią (38,9%). W tej samej branży z takiej opcji korzysta obecnie 16,7% podmiotów. Spore zainteresowanie wynajmem samochodów w przyszłości widoczne jest również w przypadku przedsiębiorstw handlowych (27,3%) oraz usługowych (26,3%).

Analitycy zauważają, że korzystanie z opcji wynajmu jest bardzo popularne w sektorze dużych przedsiębiorstw. Średnie i małe firmy zaczęły cenić sobie to rozwiązanie, kiedy zauważyły dużą przewidywalność kosztów firmowego transportu. Jest to największym atutem wynajmu dla 47% podmiotów. Najbardziej chwalą to sobie firmy gastronomiczne i hotelarskie (53%), produkcyjne (49%) oraz budowlane (47%). Poza przewidywalnością, zwraca się także uwagę na stałość kosztów. W przypadku potrzeby nabycie pojazdu, wydatki firmy są zdecydowanie wyższe, niż kiedy można po prostu wynająć inny pojazd w podobnej cenie.

Oprócz tego mali i średni przedsiębiorcy podkreślają, że długoterminowy wynajem samochodów umożliwia im lepsze planowanie wydatków firmowych i daje większe pole manewru, jeśli chodzi o cięcie kosztów związanych z działalnością gospodarczą. Zaletą jest także możliwość częstszej wymiany samochodów, co jest istotne głównie w przypadku tych firm, które szczególnie dbają o wizerunek i wygląd pojazdów. Ponadto wynajem ceniony jest za fakt pozostania wpisanym do ksiąg rachunkowych wynajmującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.