Własny biznes po maturze: od czego zacząć? Środki, szkolenia, pieniądze
- 2024-05-04
- W kategorii Aktualności, Dotacje dla firm, Jak założyć firmę, Pomysły na biznes
Już 4 maja rozpoczynają się matury, a wielu uczniów wciąż nie wie, co będzie robić po ich zdaniu. Na pomoc może przyjść im program „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”, w ramach którego młodzi ludzie otrzymują wsparcie w zakładaniu firmy.
4 maja rozpoczynają się tegoroczne egzaminy maturalne. Wiele osób, które do nich przystępują, nie ma sprecyzowanych planów na przyszłość. Część marzy o konkretnych kierunkach, lecz jeszcze nie ma pewności, że się na nie dostaną. Są jednak tacy, którzy niechętnie myślą o kontynuowaniu edukacji. W ostatnich latach spadła wartość dyplomów ukończenia studiów, a najbardziej doceniani i tak są absolwenci najlepszych uczelni w kraju. W dodatku widoczne od pewnego czasu problemy na rynku pracy, skutecznie zniechęcały młodych Polaków do nauki. Dlatego ci, którzy wolą od razu po maturze zająć się biznesem, mają na to szansę!
„Pierwszy biznes – wsparcie na starcie” to program prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W jego ramach można starać się o środki finansowe na założenie własnej firmy, czyli to, czego młodym biznesmenom najbardziej brakuje. W tym przypadku pieniądze są niemal na wyciągnięcie ręki – wystarczy mieć dobry pomysł i determinację wystarczającą do osiągnięcia zamierzonych celów. Fundusze nie są jednak wypłacane w ramach bezzwrotnych dotacji.
Pomoc resortu pracy ma formę pożyczek udzielanych na preferencyjnych warunkach. Najwyższą kwotą, jaką do tej pory wypłacono było 81 338 zł. Pożyczki udzielono na okres 7 lat. Bardzo dobre były też pozostałe warunki pożyczki. Oprocentowanie to zaledwie 0,44% w skali roku. Można też skorzystać z rocznej karencji w spłacie, przy czym nie ponosi się w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Chcąc dowiedzieć się więcej o programie, warto poszukać informacji na stronie resortu lub samego programu, bądź bezpośrednio, u jednego z pośredników finansowych. Ich mapę także można znaleźć na www.wsparciewstarcie.bgk.pl.
Poza pożyczkami, młodzi ludzie otrzymają możliwość skorzystania z darmowych szkoleń oraz bezpłatnych porad profesjonalnych doradców biznesowych. Tematami poruszanymi na takich spotkaniach będą m.in. opracowywanie biznesplanu, zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej i prowadzenie księgowości.
Related
Szukaj na stronie
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Nie będzie już Podstaw przedsiębiorczości w szkołach. Co w zamian?
- Piekarnie i cukiernie będą miały tańszy gaz
- Błędy popełniane przez początkujących szefów
- Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone – będzie więcej dni wolnych
- Bezrobocie maleje, ale rośnie strach o pracę