VAT 23% zostanie utrzymany – poprawki do ustawy

sejm

Kancelaria Premiera, flickr

Sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała poprawki do ustawy o podatku VAT. Oznacza to, że zachowana zostanie stawka podstawowa w wysokości 23%. Chociaż mówiono już o jej obniżeniu od początku przyszłego roku, to jednak zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, ma ona zostać utrzymana jeszcze do końca 2016 r. Przeciwko tym poprawkom opowiadały się Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Solidarna Polska. Politycy należący do tych ugrupowań twierdzą, że nie ma żadnych argumentów za tym, by utrzymywać tak wysoki podatek VAT. Podkreślają, że ze wszelkich danych publikowanych w ostatnich czasach wynika, iż kryzys w naszym kraju już się skończył, więc nie ma też powodu do narzucania tak wysokich stawek podatku.

Zaakceptowane przez sejmową komisję finansów publicznych poprawki zostały przygotowane przez członków Platformy Obywatelskiej. Znajduje się wśród nich m.in. zapis dotyczący podatków w przypadku udzielania przez rząd pomocy młodym Polakom w zakupie ich pierwszego mieszkania. Stwierdzono, że skoro nowelizacja ustawy dotyczącej VAT wyklucza opcję wariantową podwyżki tego podatku, to należy ją także uchylić w przypadku ustawy o nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych. Ponadto, ustalono, że zmiany będą obowiązywały dopiero od końca stycznia przyszłego roku mimo, że pierwotnie zakładano, iż większość z nich wejdzie w życie już 14 dni po ogłoszeniu, natomiast pozostałe miały zostać wprowadzone z dniem 31 grudnia tego roku.

Przypomnijmy, że stawka podatku VAT została podniesiona do 23% w 2011 r. Planowano, że będzie ona obowiązywała tylko do końca tego roku. Od 2014 r. miała zostać znów obniżona o 1%, wracając do poprzedniej wielkości. Niemniej jednak, Ministerstwo Finansów uważa, że ustabilizowanie polskich finansów publicznych wymaga utrzymania podatku VAT na obecnym poziomie. Żeby jednak można było zachować tę stawkę przez kolejne 3 lata aż do 2016 r., niezbędna jest nowelizacja ustawy o VAT. W przeciwnym razie, w przyszłym roku stawki wrócą do poziomu z roku 2010, czyli 22%.

Podejmując w 2010 r. decyzję o podwyżce podatku VAT o 1%, politycy mieli nadzieję, że pomoże to w obniżeniu deficytu budżetu państwa. 23-procentowy VAT był jedną z najlżejszych propozycji, ponieważ początkowo pojawiały się też pogłoski o tym, iż stawka zostanie podniesiona o 3% do poziomu 25%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.