Trzy polskie firmy w I etapie programu Horyzont 2020

flaga UE

Yanni Koutsomitis/flickr.com

Komisja Europejska wskazała firmy, które otrzymają wsparcie finansowe w ramach programu Horyzont 2020. Wśród szczęśliwców znalazło się trzech reprezentantów Polski: Atsora, NapiFeryn BioTech oraz Quantum Lab.

Program Horyzont 2020 to unijny program dofinansowań, który wystartował w ubiegłym roku i ma potrwać do roku 2020. W jego ramach na przestrzeni 6 lat rozdysponowanych zostanie 80 miliardów euro, przy czym szacuje się, że min. 16 miliardów zostanie skierowanych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Program kierowany jest do firm działających na terenie wszystkich krajów członkowskich oraz 12 państw stowarzyszonych.

Chociaż pojawienie się trzech polskich firm w grupie jednostek, które otrzymają wsparcie finansowe wprost z Brukseli, można uznać za sukces, to jednak pozostaje pewien niedosyt, gdy weźmie się pod uwagę liczbę przedsiębiorstw z innych państw. Na przykład, z Włoch Komisja Europejska wybrała 35 podmiotów gospodarczych, z Hiszpanii było 29 firm, a z Wielkiej Brytanii – 22 przedsiębiorstwa. Nie wynika to jednak z niechęci jednostek europejskich, ale w zdecydowanej mierze powodowane jest brakiem chętnych. Okazuje się, że w Polsce wnioski o dofinansowanie z KE składa o wiele mniej przedsiębiorstw niż w innych krajach.

Warto zatem przypomnieć, że tura dopłat, w ramach której pomoc w wysokości 50 tysięcy euro otrzymają polskie firmy Atsor, NapiFeryn BioTech oraz Quantum Lab, to dopiero pierwsza część programu. Kolejne firmy będą miały szansę zakwalifikować się w następnych częściach. Termin składania wniosków o dofinansowania w ramach II tury mija 17 września tego roku, więc chętni mają jeszcze trochę czasu na wysłanie stosownych dokumentów. Można dokonać tego wyłącznie drogą zdalną.

Jedną z większych zalet programu Horyzont 2020 jest fakt, że o dofinansowanie mogą tu starać się zarówno firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność, jak również te dużo starsze, które potrzebują środków na odzyskanie dawnej pozycji rynkowej. Polskie Quantum Lab zapowiada już, że otrzymane fundusze przeznaczy na badania. Uzyskane dzięki nim wyniki, mają poprawić jakość działania przedsiębiorstwa i być może doprowadzą je na sam szczyt, zapewniając pozycję lidera w swojej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.