Technologiczne trendy istotne dla biznesu w 2020 roku wg Cisco

hacker

Firma Cisco przedstawiła trendy technologiczne, jakie pojawiać się będą w najbliższych latach. Część z nich przewidywana była już w zeszłym roku, jednak na tegorocznej liście pojawiły się również nowości.

Łączność

Eksperci firmy już w zeszłym roku zapowiadali ekspansję łączności mobilnej czy uczenia maszynowego. W tym roku dodają do tego potrzebę unowocześnienia internetu jaki dziś znamy. Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat do sieci będzie podpiętych 49 mld urządzeń. Najbliższa dekada natomiast upłynie pod znakiem nowych technologii, część z nich dzisiaj raczkuje, inne zostaną dopiero stworzone. Mowa tu na przykład o rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, streamingu 16 k, czy 5G. Cisco przewiduje, że w związku z dynamicznym rozwojem internetu konieczne będą inwestycje w krzem, oprogramowanie i optykę.

Aplikacje mobilne

Firma wróży również dalszą ekspansję aplikacji mobilnych, które staną się nową formą lojalności wobec wybranych marek. Mówi się już o tym, że korzystanie z aplikacji stało się nieświadome i jest dla nas „cyfrowym refleksem”. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez AppDynamics App Attention Index, 71 % respondentów przyznało, że usługi cyfrowe stały się elementem ich codziennego życia. Z badań wynika również, że marki, które nie stworzą przyjaznych aplikacji nie przetrwają rynkowej konkurencji. Przy czym użytkownicy wymagają, aby korzystanie z niej odbywało się na najwyższym poziomie. Badanie pokazało bowiem, że czynniki takie jak słaba wydajność aplikacji powodują, że poszukają oni oferty innej marki. Podobnie zrobią, gdy firma będzie ich aktywnie zniechęcać do korzystania z oferty innych firm działających na rynku. Od aplikacji wymagać się będzie jeszcze więcej niż obecnie. Kluczowe znacznie będzie tu miała wydajność, oraz możliwość podejmowania natychmiastowych działań.

Bezpieczeństwo w sieci

Ochrona użytkowników sieci jeszcze nigdy nie była tam wymagająca, jaka będzie w nadchodzących latach. Nie wystarczy już reagowanie na bieżące kryzysy. Konieczne będzie ich przewidywanie i unikanie. Niezbędne do realizacji tego celu będzie wprowadzenie zasady ograniczonego zaufania. Dotyczy to nie tylko sieci, ale i wszystkich systemów cyfrowych, na których pracują firmy.

Coraz większą rolę odgrywać będą sieci intuicyjne (Intent-Based Networking – IBN). Do przewidywania działań wykorzystują one uczenie maszynowe, pozwalają na automatycznie wykrywanie i usuwanie problemów. Umożliwiają również przewidywanie zagrożeń i przeciwdziałanie nim.

Zmiany w IT

Cisco wskazuje ponadto, że w przyszłości zmieni się rola specjalistów IT, a umiejętności biznesowe będą decydowały o powodzeniu firmy. Pracownicy IT, aby sprostać wymaganiom oraz zdobyć kluczowych klientów, będą musieli wykazać się nie tylko informatycznym rzemiosłem, ale przeobrazić w strategicznych parterów biznesowych oferujących całą technologię. W branży IT wkrótce będą więc poszukiwani pracownicy posiadający umiejętności nie tylko informatyczne, ale i biznesowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.