Tata na urlopie ojcowskim. Przedsiębiorco, co powinieneś o tym wiedzieć?

Urlop ocjcowski dla przedsięborców

fot. Nosnibor/bigstockphoto.com

Polscy ojcowie coraz bardziej starają się uczestniczyć w życiu dzieci. Rośnie więc popularność urlopu ojcowskiego. Nie każdy jednak wie, że z tego przywileju korzystać mogą nie tylko pracownicy, ale i przedsiębiorcy!

Urlop ojcowski to czas wolny, który z założenia przysługuje pracownikom. Niemniej jednak mężczyźni prowadzący własną działalność gospodarczą również mają szansę skorzystać z takiej opcji. Zgodnie z zasadami Kodeksu pracy, w ich przypadku nie przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego jako takiego, lecz mogą ubiegać się o zasiłek macierzyński za 14-dniowy urlop przeznaczony na opiekę nad dzieckiem. Nie tylko będą mogli spędzić wtedy 2 tygodnie ze swoją pociechą, ale też otrzymają zasiłek w wysokości niespełna 785 zł.

Żeby przedsiębiorca mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, musi płacić składki na ubezpieczenie chorobowe. Nie każdy to czyni, ponieważ jest ono dobrowolne. Co ważne, nie wymaga się żadnego czasu karencji – do uzyskania zasiłku za urlop na opiekę wystarczy wpłacenie składki choćby w jednym, pełnym miesiącu. Musi to być ten miesiąc, który bezpośrednia poprzedza urlop. Wolne będzie trwało 14 dni kalendarzowych i musi zostać wzięte w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia malucha. Urlopu nie można podzielić na krótsze przerwy w pracy ani na pojedyncze dni wolne.

Przedsiębiorcy decydujący się na urlop ojcowski powinni wiedzieć, że w czasie jego trwania są zwolnieni z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Oznacza to, że zapłacą je tylko za pół miesiąca. Żeby jednak uzyskać takie wolne, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o urlop, wniosek o zasiłek oraz skrócony odpis aktu urodzenia lub jego kopię z potwierdzeniem zgodności wydanym przez płatnika zasiłku. Maksymalny termin złożenia tych dokumentów to dzień przed rozpoczęciem urlopu.

Należy jednak pamiętać, że urlop ojcowski to jedynie dopełnienie tzw. urlopu tacierzyńskiego. Tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, którą matka przekazuje ojcu dziecka. W związku z tym mężczyźnie należą się identyczne prawa, jak kobiecie. Otrzymuje zasiłek i jest chroniony prawnie przed zwolnieniem z pracy. Chcąc przedłużyć wolne potrzebne do opieki nad potomkiem, panowie mogą połączyć oba urlopy, decydując się zarówno na tacierzyński, jak i ojcowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.