Syndyk / Syndyk licencjonowany

Syndyk – to na mocy poprzednio obowiązujących przepisów osoba, która zarządzała majątkiem przedsiębiorcy postawionego w stan upadłości. Do jego kompetencji należało między innymi dzielenie funduszy uzyskanych w trakcie postępowania upadłościowego pomiędzy wierzycieli. Ponadto na czas postępowania pełnił on funkcje kierownicze w przedsiębiorstwie w rozumieniu przepisów o rachunkowości, a także dokonywał czynności prawnych w imieniu przedsiębiorstwa w imieniu własnym, ale na rachunek i ze skutkami prawnymi dla upadłego. Jeśli postępowanie odbywało się wraz z likwidacją przedsiębiorstwa, syndyk wówczas pełnił funkcję likwidatora.

Po nowelizacji przepisów z dnia 01.10.2010 r., na mocy których wprowadzono zawód syndyka licencjonowanego, jego kompetencje się rozszerzyły, ale i dostęp do zawodu został ograniczony koniecznością spełnienia określonych wymagań. Aby zostać syndykiem licencjonowanym należy złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin przed Komisją Egzaminacyjną, którą powołuje Minister Sprawiedliwości. Ponadto kandydat musi spełnić następujące wymogi:

  • cechować się nieskazitelnością charakteru i nieposzlakowaną opinią,
  • posiadać predyspozycje psychologiczne, tj. umiejętność panowania nad stresem i emocjami, poczucie obowiązku i odpowiedzialności itp.,
  • posiadać stan zdrowia umożliwiający mu wykonywanie tego zawodu,
  • posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie w zarządzaniu organizacjami gospodarczymi,
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

O wykonywanie zawodu syndyka nie mogą ubiegać się osoby skazane za przestępstwo lub przestępstwo karne – skarbowe, a także oskarżone o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego i przestępstwo skarbowe. Nie zostanie syndykiem także osoba wpisana do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego.

Aby przystąpić do egzaminu konieczne jest złożenie wniosku z następującymi załącznikami:

  • odpisem dyplomu lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie wyższego wykształcenia,
  • oświadczeniem wnioskodawcy, że nie jest on oskarżony ani podejrzany o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego albo przestępstwo skarbowe,
  • dowodem uiszczenia opłaty egzaminacyjnej, która zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 1 marca 2011 r. równa jest kwocie minimalnego wynagrodzeniu za pracę obowiązującej w roku przeprowadzania egzaminu.

Po zdaniu egzaminu kandydat otrzymuje licencję do wykonywania zawodu syndyka.

Syndyk licencjonowany wykonuje swoją pracę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w kancelarii syndyka. Zajmuje się między innymi prowadzeniem postępowań upadłościowych i naprawczych, a także działaniami związanymi z restrukturyzacją przedsiębiorstwa, i oddłużaniem osób fizycznych. Ponadto może pełnić funkcje dodatkowe jak funkcję tymczasowego nadzorcy, nadzorcy sądowego, zarządcy czy zarządcy przymusowego w postępowaniach układowych i naprawczych, a także w postępowaniach upadłościowych jako pełnomocnik procesowy uczestników postępowania. Syndyk jest funkcjonariuszem publicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.