Stopy procentowe bez zmian: RPP zostawia 2,5%

polski złoty

Chris RubberDragon, flickr

Podczas swojego majowego posiedzenia, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Dzięki temu, kredytobiorcy dalej będą mogli liczyć na niskie raty za kredyty hipoteczne, a polityka monetarna będzie w dalszym ciągu luzowana. Nie wiadomo, jak długo RPP będzie chciała luzować politykę pieniężną, jednak niemal pewnym jest, że stopy procentowe pozostaną na jednakowych poziomach, co najmniej do końca III kwartału tego roku. Natomiast ostatnia decyzja RPP nie zaskoczyła nikogo – wszyscy ekonomiści, z którymi rozmawiali dziennikarze z PAP byli przekonani, że sytuacja nie ulegnie zmianie.

W związku z zachowaniem stóp procentowych na tych samych poziomach, stopa referencyjna wciąż wynosi 2,50%. Stopa lombardowa pozostała na poziomie 4,00%, stopa depozytowa wynosi 1,00%, a wartość stopy redyskonta weksli to 2,75%. Jak przyznają eksperci, obecna sytuacja bardzo korzystnie wpływa na rodzimą gospodarkę, wyraźnie ją stymulując. Sam prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka przyznał, że poziomy, na jakich teraz są stopy, rzeczywiście pobudzają naszą koniunkturę. Dzięki temu, można liczyć na to, że wyniki gospodarcze naszego kraju w przyszłych miesiącach nadal będą się poprawiały, aż dojdziemy do optymalnego momentu, w którym będzie można rozpocząć zacieśnianie polityki monetarnej.

Póki co, z zadowoleniem można obserwować poprawiające się wyniki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, a nawet rezultaty uzyskiwane w zakresie produkcji budowlano-montażowej, która przez ostatnie miesiące notowała ciągle spadki. Część wskaźników prezentujących sytuację makroekonomiczną rośnie w nieco wolniejszym tempie niż w poprzednich miesiącach, jednak to naturalna kolej rzeczy po tym, jak początkowo wyraźnie wystrzeliły. Obecnie eksperci przewidują ich stabilizację.

Jednocześnie RPP zakłada, że jeszcze w tym roku dojdzie do unormowania ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Jeśli nastąpi to w ostatnim kwartale tego roku, to w 2015 r. będzie istniała możliwość podjęcia rozmów w sprawie zacieśniania polityki monetarnej. Chociaż na razie członkowie RPP czekają na stabilizację, to jednak nie ukrywają, że w przypadku, gdy polska gospodarka przyspieszy bardziej niż jest to przewidywane, to być może dyskusja na temat podniesienia stóp procentowych odbędzie się szybciej, niż zakładano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.