Spółka cicha

Spółka cicha jest formą działalność gospodarczej, w której jeden ze wspólników (wspólnik cichy), wnosi wkład majątkowy lub rzeczowy, czasem także w postaci pracy własnej, na rzecz drugiego wspólnika (jawnego), który prowadzi przedsiębiorstwo lub inną działalność zarobkową w imieniu własnym. Wspólnik cichy uczestniczy w zyskach z tej działalności w zamian za wniesiony wkład, nie przysługują mu jednak żadne prawa w stosunku do majątku spółki. Wspólnik także nie ponosi odpowiedzialności wobec wierzycieli spółki. Spółka cicha powstaje na mocy zawartej między stronami umowy.

Wysokość zysku należnego wspólnikowi cichemu może zostać ustalona w umowie. Jeśli nie zawarto w niej takich postanowień, wysokość zysku ustala się w oparciu o zasadę słuszności. Obliczanie zysku odbywa się wraz z końcem roku obrotowego. Wtedy też wspólnik cichy uzyskuje roszczenie o zapłatę zysku, które w razie konieczności może być dochodzone na drodze sądowej.
Na mocy postanowień umowy wspólnik cichy może również brać udział w stratach przedsiębiorstwa, jednak może być z tego obowiązku zwolniony. W umowie strony mogą również zwiększyć zakres praw lub obowiązków wspólnika cichego.

Obecnie ta forma współpracy nie jest unormowana żadnymi przepisami prawnymi, nie oznacza to jednak, że jej prowadzenie jest zabronione. Na zawarcie takiej umowy decydują się najczęściej przedsiębiorcy, którzy potrzebują pomocy finansowej, a jednocześnie nie chcą tracić kontroli nad swoją firmą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.