Rośnie sprzedaż rękodzieła w sieci

rękodzieło

Rękodzieło jest w Polsce coraz bardziej cenione. Podobna tendencja widoczna jest także w innych państwach. Świadczy o tym m.in. wzrost sprzedaży takich produktów w sieci. Okazuje się, że sprzedaż rękodzieła na świecie rośnie rocznie nawet o 30%.

Internet jest w tym przypadku najdogodniejszym kanałem handlowym, ponieważ pozwala w prosty sposób promować swoje wyroby docierając do znacznej liczy odbiorców. Jednocześnie, umożliwia szybkie, ale bezpieczne przeprowadzanie transakcji przy wykorzystaniu popularnych serwisów zakupowych.

Chociaż moda na rękodzieło zawitała do Polski dopiero kilka lat temu, to okazuje się, że Polacy szybko zaczęli doceniać biżuterię czy ozdoby wykonywane bez udziału jakichkolwiek nowoczesnych technologii, jedynie dzięki zdolnościom utalentowanych osób.

Na rosnącej popularności takich wyrobów zyskują jednak nie tylko ci, którzy wytwarzają rękodzieło, ale również serwisy internetowe, które pośredniczą w jego sprzedaży. Są to nie tylko ogólne portale aukcyjne, ale coraz częściej także aplikacje tworzone na stronach tematycznych poświęconych rękodziełu.

Największym serwisem międzynarodowym pozwalającym na sprzedaż rękodzieła jest natomiast etsy.com, na którym w ciągu samego 2013 r. sprzedano produkty o łącznej wartości sięgającej prawie 900 milionów dolarów. Statystyki etsy.com są naprawdę zaskakujące – swoje rękodzieła wystawia tam milion twórców, a zarejestrowanych użytkowników jest łącznie 30 milionów. Liczba wystawionych na sprzedaż towarów wynosi ok. 20 milionów.

W Polsce największymi serwisami służącymi do sprzedaży rękodzieła są Pakamera oraz DecoBaazar. Roczny wzrost pierwszego z nich jest porównywalny do tego, jaki notuje etsy.com i wynosi ok. 25%-30%. Najpopularniejszym rękodziełem sprzedawanym w sieci są elementy biżuteryjne oraz dekoracyjne, jednak coraz więcej jest też innych wyrobów. Wśród nich pojawiają się m.in. zabawki, meble, ubrania zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Chociaż tworzy rękodzieło może każdy, to jednak część serwisów weryfikuje sprzedawców, by mieć pewność, że wystawiane towary są prawdziwe i wyróżniają się odpowiednią jakością. To sprawia, że liczba twórców zarejestrowanych na jednym portalu nie przekracza raczej 1500 osób.

Jeden komentarz.

  1. Anna pisze:

    Jestem artystką ludową z podkarpacia i rękodziełem zajmuje się już od ponad 20 lat Wszystkich zainteresowanych rękodziełam zapraszam na swój fanpage
    Rękodzieło dla domu i dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.