Rosną zyski małych i średnich firm

optymizm

Na podstawie pierwszych podsumowań i badań dotyczących wyników gospodarczych osiągniętych przez małe i średnie przedsiębiorstwa w I półroczu tego roku, powiało optymizmem. Właściciele małych i średnich firm zaczynają coraz optymistyczniej postrzegać swoją biznesową przyszłość.

Konfederacja Pracodawców „Lewiatan” przeprowadziła sondaż „Monitoring kondycji sektora MMŚP w 2014 r.”, z którego wynika, że aż 36,3 procent wypowiadających się w tym temacie właścicieli firm liczy na wzrost przychodów w tym roku, co w porównaniu do roku 2013, kiedy to 35,1 procent badanych liczyło się ze spadkami, jest bardzo dużym skokiem. Największymi optymistami są przedsiębiorstwa z branż informacyjnej i komunikacyjnej oraz opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Kolejnym dowodem na coraz lepsze funkcjonowanie MMŚP jest wzrost zatrudnienia przez takie firmy, który zwiększył się w pierwszym półroczu tego roku o średnio 4,06 procent. Największy udział w tym wzroście mają firmy z sektora nowoczesnej gospodarki oraz usług. Najmniejsze ruchy w zatrudnieniu odnotowano wśród mikrofirm, które ciągle ostrożnie wypowiadają się o naborze nowej kadry, ale jednocześnie podkreślają, że nie przewidują redukcji zatrudnienia zarówno w tym, jak i w przyszłym roku.

Jeśli chodzi o płace, to 26 procent respondentów zapowiedziało podwyżki, a tylko 3,5 % spośród badanych przyznało, że będzie zmuszona do ich obniżenia. Podwyżki płac pojawią się głównie w sektorach gospodarki związanych z nauką, komunikacją i informacją, a także w przemyśle.

Inwestycje natomiast planuje zwiększyć jeszcze w tym roku 19 procent firm, ale więcej możliwości badani wskazują w 2015 r., wtedy zapowiadany jest prawie 25 procentowy wzrost w tym obszarze.

Zważywszy na pozycję małych i średnich firm w wytwarzaniu polskiego PKB, czyli na poziomie 50 procent, ten zarówno obecny, jak i zapowiadany wzrost w kolejnym roku, może napawać optymizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.