Raport – Perspektywy Zatrudnienia. Pracodawcy będą chętniej przyjmować do pracy?

rozmowa kwalifikacyjna

Kzenon/bigstockphoto.com

Raport Barometr Manpower Perspektywy Zatrudnienia wskazuje, że o pracę w naszym kraju będzie coraz łatwiej. Dodatkowo, już niedługo będzie można liczyć na wyższe wynagrodzenia. To dzięki coraz lepszej kondycji polskich firm.

Już w II połowie 2013 r. prognozy wskazywały na wzrost zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach. Przewidywano, że zwiększy się ono o 9,0%, co było najwyższą prognozą spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Jak na razie, wszystko idzie zgodnie z założeniami, bo od końca 2013 r. do kwietnia roku bieżącego stopa bezrobocia spadła w Polsce o 3 punkty procentowe. A pracodawcy deklarują, że nadal chcą przyjmować nowych pracowników.

To jeszcze nie wszystko, bo wraz z deklaracjami dotyczącymi przyjęcia kolejnych pracowników, firmy zapowiadają też podniesienie płac. Będzie to rzeczywiście wysoce prawdopodobne, bo już od dłuższego czasu pracodawcy przyznają, że coraz ciężej jest w Polsce pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Żeby zachęcić ich do przyjęcia propozycji, trzeba zaoferować im satysfakcjonujące wynagrodzenie, dlatego rośnie liczba firm, które chcąc zbudować lub nawet utrzymać kadrę zaufanych podwładnych, zdecydują się na podwyżki pensji.

Jak wynika z raportu Barometr Manpower Perspektywy Zatrudnienia, 13% polskich firm wciąż chce zatrudniać. Taki odsetek podmiotów gospodarczych zapowiedział, że chce powiększyć obecną kadrę pracowniczą. Zaledwie 4% pracodawców chce zredukować liczbę pracowników, natomiast 78% jednostek ma zamiar utrzymać obecną liczbę podwładnych. Po uwzględnieniu wpływu czynników sezonowych zakłada się, że zatrudnienie wzrośnie o 4% w tym kwartale.

Nowe miejsca pracy najczęściej będą się pojawiały w dużych korporacjach. Badanie przeprowadzone przez ManpowerGroup wskazało, że ¼ przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 250 pracowników jest gotowa na dodatkowe zwiększenie kadry. Według prognoz, zatrudnienie w tym sektorze ma wzrosnąć o 17%. Okazuje się, że im mniejsza jest firma, tym mniej jest planów związanych z przyjęciem nowych osób. W gronie średnich przedsiębiorstw zakłada się wzrost zatrudnienia na poziomie 5%. Wśród małych firm ma to być już 4%, a mikroprzedsiębiorstwa to jedyna grupa, która chce zwalniać. Przewiduje się, że w najmniejszych podmiotach gospodarczych zatrudnienie spadnie o 4%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.