Ranking polskich miast przyjaznych firmom: w topie… Bydgoszcz i Olsztyn

akceleratory biznesu

Bank Światowy sporządził ranking tych polskich miast, w których prowadzenie biznesu jest najdogodniejsze. Wygrała Bydgoszcz, ale bardzo dobre warunki dla przedsiębiorców panują także w Olsztynie i w Białymstoku.

Choć przez długi czas woj. kujawsko-pomorskie nie było regionem atrakcyjnym dla inwestorów, to jednak sytuacja uległa znacznej zmianie. Zgodnie z przygotowanym przez Bank Światowy raportem Doing Business in Poland 2015, najatrakcyjniejszym dla inwestorów miastem w Polsce jest Bydgoszcz. To prawdziwy sukces, a władze miasta przypisują go nie tylko sobie, ale również poszczególnym wydziałom, które działają w ich ramach, a także spółkom komunalnym, sądom, kancelariom notarialnym i innym jednostkom zewnętrznym, które wsparły miasto w organizowaniu infrastruktury zachęcającej do inwestycji.

Na podium wśród miast najlepszych dla przedsiębiorców znalazły się również Olsztyn i Białystok. Stolica woj. warmińsko-mazurskiego została najwyżej określona w kategorii łatwości dochodzenia należności. Dobrze wypadła też pod względem formalności, których trzeba dopełnić, by założyć spółkę. Zwyciężył tu Poznań, który w ogólnej klasyfikacji zajął lokatę 6. Olsztyn znalazł się tu na 2. pozycji. W kwestii pozwoleń na budowę wygrała Bydgoszcz. Białystok poradził sobie najlepiej, jeśli chodzi o procedury związane z wpisami do księgi wieczystej.

Podkreślając szybki rozwój woj. kujawsko-pomorskiego, specjaliści zwracają szczególną uwagę na Toruń, który przez wielu był nawet typowany na zwycięzcę rankingu. Oprócz tego w regionie wyróżnia się Grudziądz. Komentując 3. pozycję Białegostoku powtarza się natomiast, że władze spisały się na medal, bo miasto nie dysponuje dobrą infrastrukturą, a jednak wyróżnia się wysokim poziomem zatrudnienia.

Dla wielu osób zaskoczeniem jest fakt, że na samym końcu zestawienia uplasowały się Kraków, Warszawa i Gdańsk. Mimo że wszystkie należą do największych miejscowości w kraju, to jednak prowadzenie w nich firmy nie wiąże się z żadnymi szczególnymi udogodnieniami. Stolicy zarzuca się głównie brak współpracy między przedsiębiorstwami a samorządem. Tamtejsze władze nie wspierają biznesmenów. Ostatnie miejsce Gdańska wydaje się jednak nieco niesprawiedliwe, bo aktywna jest tam Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i prężnie działa agencja Invest In Pomerania – agencja, która ściąga do regionu licznych inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.