Prawie 3 mln zł dla start-upów w programie Start in Poland?

PARP logo

Polskie start-upy mogą liczyć na nową formę wsparcia finansowego. Program Start in Poland został opracowany przez resort rozwoju współpracujący z Radą ds. Innowacyjności. W jego ramach firmy otrzymają niemal 3 mln złotych wsparcia.

Podczas kongresu Impact16 wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki wraz z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem zaprezentowali nowy program dofinansowań dla polskich firm – „Start in Poland”. Jak podkreślili politycy, ma on dawać szansę rodzimym przedsiębiorcom na korzystnie z innowacyjnych rozwiązań, wprowadzanie nowych technologii oraz dostarczaniu unowocześnionych produktów i usług.

„Start in Poland” ma być platformą inwestycji typu venture capital umożliwiającą wspieranie innowacji zarówno pod względem kapitałowym, jak i doradczym. Firmy mają otrzymać wsparcie na etapie powstawania, rozwoju, ale też później, gdy będą chciały np. podbijać kolejne rynki, w tym te zagraniczne. „Start in Poland” ma również pomagać w nawiązywaniu współpracy między firmami a uczelniami wyższymi. Szeroki zakres działań jest możliwy, dzięki pokaźnym funduszom, jakimi będą dysponowali jego autorzy. Poza sumami stanowiącymi kapitał prywatny, w puli pieniędzy przeznaczanych na organizację programu znajdą się też środki uzyskane przez Polskę w ramach unijnego Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Zakłada się, że „Start in Poland” będzie największym tego rodzaju programem w naszej części kontynentu. Jego twórcy liczą, że pozwoli on wyraźnie przyspieszyć tempo rozwoju uczestniczących w nim firm, ale też stanie się szansą na promocję polskich produktów i usług poza granicami kraju. Optymistyczne prognozy zakładają, że w najbliższych 7 latach wsparciem udzielanym w ramach programu objętych zostanie 1,5 tysiąca firm.

W ramach „Start in Poland” prowadzonych będzie kilka odrębnych programów. Rozpoczęcie pierwszego z nich ogłoszono już w ubiegłą środę. Jest to akceleracyjny program Scale UP, który ma łączyć dużych inwestorów z małymi podmiotami, które mają świetny pomysły na rozwój, ale nie mogą go wdrożyć ze względu na brak dostatecznych środków finansowych. Zakłada się, że w efekcie tego programu małe spółki będą mogły działać przy większych jednostkach, nabierając doświadczenia i współpracując z bardziej doświadczonym partnerem.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.