Polskie firmy w Urzędzie Patentowym

Urząd Patentowy

Polacy zgłaszają coraz więcej wniosków o rejestrację tzw. wzorów wspólnotowych. W ten sposób chcą chronić swoją własność intelektualną nie tylko na terenie kraju, ale również w całej Unii Europejskiej.

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej opublikował niedawno dane podsumowujące aktywność polskich jednostek w 2013 r. Ze sporządzonego raportu wynika, że w ciągu tych 12 miesięcy złożono łącznie 1333 wniosków o zarejestrowanie wzorów przemysłowych. Oznacza to, że liczba takich wniosków spada regularnie już od 5 lat.

Optymistyczną informacją była jednak ta, według której wyraźnie wzrasta liczba wniosków o rejestrację tzw. wzorów wspólnotowych, czyli tych wzorów przemysłowych, które będą obowiązywały nie tylko na terytorium danego kraju, ale również w całej Wspólnocie. Bardziej szczegółowe dane wskazały również, że coraz mocniej zmienia się profil przeciętnego wnioskodawcy. Przede wszystkim coraz częściej na taki krok decydują się kobiety, które najwyraźniej chcą potwierdzić, że również nadają się biznesu i nie zamierzają narażać się na dominację mężczyzn.

Panie chętnie rejestrują swoje pomysły, by mieć większe szanse na przekucie ich w sukces. Potwierdzają to twarde dane. Według Urzędy Patentowego RP przed pięcioma laty kobiety stanowiły tylko 13,6% spośród wszystkich wnioskodawców, a w roku 2012 r. było to już 23,4% z grupy wszystkich ubiegających się o rejestracje patentu.

Konkretne liczby wskazują, że między rokiem 2009 a 2012 liczba rejestrowanych wzorów wspólnotowych wzrosła o 975 z 2236 uprzednio do 3211 aktualnie. Wynika to z kilku czynników. Eksperci liczą przede wszystkim na to, że polscy przedsiębiorcy mają aspiracje do podbijania rynków europejskich. Taka ekspansja z pewnością poprawiłaby stan polskiej gospodarki, dodatkowo przyspieszając tempo jej rozwoju. Niemniej jednak, wskazuje się również na inny powód zwiększonego zainteresowania wzorami wspólnotowymi.

Rejestracja wzorów wspólnotowych okazuje się być tańsza od rejestracji wzorów produkcyjnych. Zgodnie z unijnymi zasadami, za pierwszy patent płaci się 230 euro, a przy kolejnych po 115 euro. Jeśli patentów będzie więcej niż 10, to za każdy kolejny zapłacimy 50 euro. Za utrzymanie patentu płaci się rocznie 90-180 euro.

W Polsce złożenie wniosku to koszt w postaci 300zł, a jego późniejsze utrzymania to wydatek rzędu od 400 do 4 tysięcy złotych w ciągu roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.