Pamiętaj: od 1 stycznia większa płaca minimalna dla zatrudnionych na pełen etat

polski złoty

Chris RubberDragon, flickr

Wraz z Nowym Rokiem zmieniła się minimalna płaca miesięczna przysługująca osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę. Od 1 stycznia będzie to 1750zł brutto, czyli o 70zł więcej niż w roku 2014. Co to dla nas oznacza?

Zgodnie z Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, Komisja Trójstronna ustaliła nową stawkę minimalną dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Od początku tego roku pełnoetatowi pracownicy będą mogli liczyć na zarobki nie niższe niż 1750 zł brutto. Oznacza to, że otrzymają 1286,16 zł netto. Pracownicy, dla który jest to pierwszy rok pracy, mogą jednak otrzymywać niższą płacę. Minimalne wynagrodzenie, jakie im przysługuje to 80% najniższej płacy krajowej, czyli 1400 zł brutto.

Podwyższenie minimalnej pensji oznacza, że miesięcznie zarobimy o 48,96 zł więcej „na rękę” niż w minionym roku. W skali roku daje nam to dodatkowych 587,52 zł. Dla przeciętnego Polaka niespełna 50 zł miesięcznie nie będzie stanowiło dużej różnicy, ale podniesienie najniższego wynagrodzenia z pewnością odczują pracodawcy, którzy będą teraz ponosili wyraźnie wyższe koszty zatrudnienia. To zła wiadomość głównie dla tych firm, które zatrudniają szereg pracowników o niskich kwalifikacjach, ponieważ właśnie oni najczęściej zarabiają minimalną krajową.

Wydatki pracodawcy zatrudniającego osoby otrzymujące najniższą pensję krajową wzrosłyby o niemal 100 zł od osoby. Poza wydatkiem związanym z podniesieniem płacy netto, należy bowiem pamiętać o takich składowych pensji, jak składka na Fundusz pracy i Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokładniejsze wyliczenia wskazują, że za każdego pracownika firma będzie musiała płacić o 84,53 zł miesięcznie więcej niż do tej pory. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost wydatków przedsiębiorstwa o 1014,36 zł.

Ponadto wyższa płaca minimalna oznacza wzrost wysokości składek płaconych przez początkujących przedsiębiorców na preferencyjnych warunkach. W tym przypadku wysokość stawek jest naliczana na podstawie najniższej pensji krajowej. W 2015 r. składka na ubezpieczenie emerytalne wzrośnie do 102,48 zł, a na ubezpieczenie rentowe do 42 zł.

Preferencyjna składka na ubezpieczenie wypadkowe będzie wynosiła 10,13 zł, a na chorobowe – 12,86 zl, lecz należy pamiętać, że akurat ta składka jest płacona dobrowolnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.