Rząd ograniczy firmom możliwość odliczania VAT-u od paliwa?

samochód służbowy

Na początku października Komisja Europejska otrzymała wniosek o ograniczenie w Polsce prawa do odliczenia podatku VAT podczas kupna lub leasingu samochodu. Jego autorem był minister finansów Jacek Rostowski. Chociaż takie rozwiązanie nie byłoby korzystne dla samych podatników, to jednak mogłoby podreperować budżet państwa. Nie da się ukryć, że polscy politycy muszą szukać sposobów, by trafiało do niego jak najwięcej pieniędzy. Ograniczenie prawa do odliczenia VAT z pewnością przełożyłoby się na zwiększone wpływy do budżetu państwa.

Ograniczenie prawa do odliczania VAT miałoby dotyczyć tych podatków, które płacone są od kwoty nabycia samochodów przez firmę, a także wytworzenia lub importu pojazdów samochodowych. Poza tym, dotyczyłyby również nabywania usług na podstawie umowy leasingowej, umowy najmu bądź dzierżawy. Odliczenie byłoby ograniczone o połowę. Należy przy tym zaznaczyć, że we wniosku złożonym przez szefa resortu finansów jasno zostało zaznaczone, że ograniczenia te dotyczyłyby wyłącznie tych samochodów, które byłby jednocześnie wykorzystywane jako pojazdy służbowe oraz pojazdy prywatne. Zasada nie obejmowałaby natomiast aut, których charakter jest stricte służbowy.

Reguły podobne do tych odnoszących się do pojazdów samochodowych miałyby dotyczyć również paliwa. Dokładniej, ograniczenie do 50% miałoby być związane z odliczeniem ceny paliwa od podatku VAT. Tak samo miałoby być w przypadku pozostałych opłat eksploatacyjnych.

Wniosek do Komisji Europejskiej został złożony już w czerwcu tego roku, jednak członkowie jednostki mają aż 8 miesięcy na jego rozpatrzenie. Oznacza to, że mogą nie zdążyć w tym roku. Istnieje takie ryzyko z uwagi na fakt, że po KE wniosek powinien jeszcze trafić do Rady Unii Europejskiej.

W złożonym przez ministra finansów dokumencie Polska ubiega się o wprowadzenie ograniczenia przy odliczaniu podatku VAT w okresie od 1 stycznia 2014 r. do samego końca roku 2018. W tym czasie budżet naszego państwa byłby zasilany połowicznymi podatkami naliczanymi od wszystkich wcześniej wspomnianych transakcji. Obecnie ograniczenie w kwestii odliczenia podatków, fachowo nazywane derogacją, cały czas obowiązuje, jednak wygasa wraz z końcem bieżącego roku i jeśli nie uda nam się otrzymać pozwolenia na jego przedłużenie, to podatnicy będą mogli w całości odliczać VAT przy kupowaniu lub braniu samochodów w leasing.

Jeden komentarz.

  1. natalia pisze:

    wiele firm przez to może odczuć różnicę, bo stosunek użytkowania służbowego do użytkowania prywatnego często jest dużo wyższy niż 1:1 (np. 10:1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.