Co obejmuje „Pakiet dla przedsiębiorców”?

Raport Przedsiębiorczość w Polsce
Podczas wrześniowej konwencji programowej PiS w Katowicach, premier Mateusz Morawiecki ogłosił zapowiadany Pakiet dla przedsiębiorców – zestaw pięciu udogodnień i propozycji dla biznesu. Co zawiera ,,piątka dla biznesu” i czy spełnia oczekiwania przedsiębiorców?

Co w nowym Pakiecie dla przedsiębiorców?

Nowy pakiet wprowadza:

  • 500+ dla małych przedsiębiorców – czyli obniżenie składek na ZUS o około 500 zł dla firm, których miesięczny przychód nie przekracza 10 tys. zł, miesięczny dochód to maksymalnie 6 tys. zł (roczny przychód nie większy niż 120 tys. zł). Tę ulgę odczuje ponad 270 tys. mikro przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, głównie np. rzemieślników i artystów. Szacuje się, że na sfinansowanie tej ulgi rząd przeznaczy od półtora do 2 mld zł z budżetu państwa.
  • Utrzymanie ryczałtu składek do ZUS – dla pozostałych firm składki ryczałtowe pozostaną niezmienione.
  • Prosty PIT – czterokrotne zwiększenie limitu przychodów, do których można ryczałtowo rozliczać PIT. Najpierw nastąpi zwiększenie limitu ryczałtu z 250 tys. euro do 1 mln, a w ciągu kilku lat nawet do 2 mln euro przychodów. Oznacza to, że znacznie więcej firm będzie mogło przejść z ogólnych zasad opodatkowania na limit ryczałtowy. Poza efektem finansowym firmy te odczują również zmniejszone obciążenie biurokracją.
  • 9-proc. CIT- podstawa do opodatkowania 9-cio procentową stawką wzrośnie z obecnych 1,2 mln do 2 mln euro rocznie.
  • 1 mld zł bezpośredniego wsparcia dla inwestorów – małe i średnie firmy uzyskają dostęp do 1,123 mld zł na rozwój swojego biznesu m.in. na inwestycje w strefach ekonomicznych, projekty innowacyjne, poprawiające konkurencyjność.

Ogłoszeniu Paktu dla przedsiębiorców towarzyszą deklaracje o współpracy rządu z biznesem i kształtowaniu polityki gospodarczej tak, by służyła „przedsiębiorcom, firmom i ich pracownikom”. Rząd podkreśla, że nowe propozycje mają charakter aktywizujący i prorozwojowy, a państwo będzie stać na ich wprowadzenie.

Kto się cieszy z Pakietu dla przedsiębiorców?

Analiza propozycji w ramach piątki dla przedsiębiorców wskazuje, że zapowiedzi ucieszą przede wszystkim mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Oni najwyraźniej odczują ulgi, np. duża część mikro przedsiębiorców może płacić składki na ZUS o 40% niższe niż dotąd. Mniej usatysfakcjonowane będą duże firmy, a jak zauważa dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, to duże przedsiębiorstwa są najczęściej odbiorcami produktów i usług małych i takie uprzywilejowanie mikro przedsiębiorców, przy jednoczesnych obciążeniach dużych podmiotów biznesowych może zachwiać systemem gospodarczym.

Czego zabrakło w piątce dla przedsiębiorców?

Poza wspomnianą dysproporcją w ofercie skierowanej do małych i dużych firm, eksperci i przedsiębiorcy zwracają uwagę, że dobrym krokiem byłoby wycofanie się z limitu składek na ZUS. Pojawiają się również głosy, że oferowana kwota ponad miliarda na wsparcie dla przedsiębiorców jest zbyt niska w stosunku do rzeczywistych potrzeb. Komentatorzy doceniają jednak zapowiedzi określonych stawek podatkowych i ZUS-owskich, bo takiej pewności co do wysokości obciążeń przedsiębiorcy bardzo potrzebują.

Pakiet dla przedsiębiorców – od kiedy?

Pierwsze nowe przepisy mają wejść w życie w styczniu 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.