Nastroje w małych firmach lekko na plus

hala targowa

Autor: nozoomii

Właściciele małych firm mają powody do zadowolenia. Ich sytuacja nieco się poprawiła. Dzięki temu małe i średnie firmy trochę bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość. Wprawdzie wciąż pozostają ostrożni i wstrzemięźliwi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, jednak mimo wszystko działają nieco odważniej niż w pierwszym kwartale.

Index ZAIR, obrazujący chęć do inwestycji lub rezygnacji z nich wzrósł aż o 10 punktów procentowych w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku i obecnie plasuje się na poziomie -64,1 pkt. Większość przedsiębiorców deklaruje, że w obecnym kwartale będzie wprowadzać w życie plany zakupowe, z którymi do tej pory się wstrzymywała. Inwestycje będą obejmowały przede wszystkim remonty i modernizacje pomieszczeń i urządzeń. Sporo firm planuje także zakup nowych maszyn i urządzeń.

Mamy też pozytywne wiadomości dla osób poszukujących pracy – aż 15% małych firm zapowiada, że w najbliższym czasie będą zatrudniały nowych pracowników. Rośnie też wskaźnik Kernera, reprezentujący nastroje właścicieli firm, ocenę ich kondycji finansowej i ogólnej kondycji ekonomicznej państwa. Obecnie plasuje się on na poziomie – 58,31 pkt i jest tylko nieznacznie niższy niż rok temu. Można więc stwierdzić, że pesymistyczne nastroje związane ze spowolnieniem gospodarczym, które dominowały w zeszłym roku mamy już za sobą. Prawie połowa przedsiębiorców spodziewa się, że w ciągu najbliższych miesięcy sytuacja finansowa ich firm ulegnie poprawie.

Pozytywne nastroje polskich przedsiębiorców to spore zaskoczenie. Specjaliści przewidywali, że bieżący rok będzie bardzo trudny dla właścicieli małych i średnich firm. Tymczasem większość z nich zdaje się nie przejmować tymi pesymistycznymi prognozami i mozolnie pracuje na poprawę sytuacji swoich przedsiębiorstw. Z drugiej strony analitycy Keralla Research przestrzegają, że jest jeszcze za wcześnie, by popadać w zbytni optymizm. 43% przedsiębiorców wciąż wstrzymuje się z decyzją o nowych inwestycjach. Sytuacja gospodarcza kraju ciągle jeszcze pozostawia sporo do życzenia. Mimo iż jest nieco lepiej, musi upłynąć trochę czasu, zanim podstawowe wskaźniki, które ją charakteryzują znów będą na dodatnim poziomie, a właściciele małych i średnich firm będą mogli być spokojni o przyszłość swoich przedsiębiorstw.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.