Gdzie rekrutacje są najtrudniejsze?

Gdzie rekrutacje są najtrudniejsze?

Wysłanie dobrego CV oraz ciekawego listu motywacyjnego to tylko połowa sukcesu w szukaniu pracy. Jeśli chcesz zostać przyjęty na dane stanowisko, zwykle musisz pozytywnie przejść spotkanie rekrutacyjne. Czasem ma ono formę luźnej pogawędki, a czasem jest pełne testów sprawdzających umiejętności kandydata. W niektórych przedsiębiorstwach rekrutacja jest na tyle trudna, że stworzono ranking tych firm, w których proces ten jest najtrudniejszy.

Jedną z najtrudniejszych rekrutacji prowadzi firma, która niedawno została uznana za wymarzonego pracodawcę na świecie. Chodzi o Google. Obecnie światowy gigant z zakresu IT szuka pracowników na stanowiska takie, jak m.in. menedżer ds. sprzedaży czy specjalista językowy. Żeby przejść rekrutację, trzeba tu wykazać się dobrą znajomością internetu i trendów panujących w danym kraju. Kandydaci pytani są np. o to, do czego najczęściej Polacy wykorzystują sieć, ale muszą też szczegółowo znać produkty i usługi oferowane przez Google. Kreatywnością trzeba natomiast wykazać się głównie przy pytaniu o to, w jaki sposób ulepszyłbyś dowolny produkt Google.

Rekrutację trudno jest również przejść starając się o pracę w firmie Microsoft. W Polsce gigant szuka pracowników m.in. na stanowisko specjalisty ds. marketingu i menedżera ds. sprzedaży. Ci, którzy zdecydują się wysłać swoje CV muszą liczyć się ze skomplikowanymi pytaniami rekruterów dotyczącymi kwestii stricte programistycznych oraz technicznych. Żeby przejść rekrutacje, trzeba więc naprawdę świetnie orientować się w tym, z czego Microsoft słynie. Co więcej, kandydaci, którzy byli już na rozmowach rekrutacyjnych podkreślają, że wiele pytań jest nieprecyzyjnych i trzeba dopytywać się o detale, by udzielić właściwej, wyczerpującej odpowiedzi.

Trudna rekrutacja czeka też w firmie Procter & Gamble. Pytania najczęściej związane są z ludzkimi zachowaniami i z tym, w jaki sposób wybrnąć ze skomplikowanych sytuacji w miejscu pracy. Kandydaci narzekają jednak głównie na dłużący się czas rekrutacji – czasem na odpowiedzi i zaproszenie do kolejnego etapu trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Także rekrutacja prowadzona przez firmę konsultingową McKinsey & Company jest trudna. Tu problemem jest różnorodność pytań, które mogą dotyczyć absolutnie wszystkiego i przez to nie da się na nie w ogóle przygotować. Ponadto, na rekrutację narzekają ci, którzy starali się o pracę w firmie konsultingowej Boston Consulting Group. Pytania są szczegółowe, a przy najmniejszym błędzie rekrutacja jest kończona. Ponadto, poza wiedzą, liczy się charakter i autoprezentacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.