MŚP: 250 mln zł dotacji na innowacje

euro

Autor: EnvironmentBlog

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o nową pomoc rządową możliwą dzięki unijnym dotacjom. Tym razem jest to pula 250 mln złotych, z której opłacane będą gwarancje kredytowe dla firm chcących inwestować w innowacje.

Polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mają nowe możliwości otrzymania wsparcia finansowego. Tym razem rząd przekazał Bankowi Gospodarstwa Krajowego sumę 250 mln złotych pozyskanych z Unii Europejskiej. Ma ona wspomagać innowacyjność polskich jednostek gospodarczych.

Zasady przydzielania dotacji na innowacje nie są skomplikowane i przypominają warunki, na jakich udzielano gwarancji de minimis. Według zapowiedzi, dotacje mogą być zabezpieczeniem dla 60% wartości kredytu, o ile wysokość takiej gwarancji nie jest wyższa niż 3,5 mln złotych. Okres kredytowania zależny jest od rodzaju kredytu – w przypadku tego obrotowego jest to27 miesięcy. Kredyt inwestycyjny udzielany jest natomiast na max. 99 miesięcy. Szacuje się, że łączna wartość kredytów udzielonych w tym programie przekroczy 410 mln złotych. Pieniądze na kredyty będą pochodzić z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie? Istnieje kilka warunków, a firma walcząca o fundusze, powinna spełniać przynajmniej jeden z nich. Środki może utrzymać przedsiębiorstwo działające na terenie parku technologicznego, zgłaszające do ochrony jakiś patent lub już posiadające wyłączne prawa do produktu, a także to, które właściwie użyło funduszy ze wsparcia venture capital albo w ciągu ostatnich 3 lat prawidłowo zagospodarowało pożyczkę, grant lub gwarancję przyznaną w ramach jednego z europejskich, krajowych lub regionalnych programów wspierania prac badawczych w firmach.

Rozdysponowaniem środków zajmie się wspomniany BGK, który podpisał już w tej sprawie umowy ze 190 bankami komercyjnymi (będą one udzielały kredytów określonym firmom). Wśród tych jednostek znajdują się Alior Bank, Bank Zachodni BZ WBK, ING Bank Śląski czy PKO BP. Poza tym po pożyczki na dogodnych zasadach przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do mBanku, Banku BPH, Millenium Banku, Raiffeisen Banku. Ponadto uprawnione do udzielania kredytów będą banki spółdzielcze z Grupy Banku BPS i ze Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.