Mentoring w biznesie ważny dla przedsiębiorców

szef firmy

Chociaż do sukcesu dochodzi się zwykle własną pracą i poświęceniem, to jednak wielcy tego świata nie mają wątpliwości, że ogromne znaczenie w drodze na szczyt mają też autorytety. To dlatego mentoring w biznesie jest tak ważny.

Żeby odnieść sukces, potrzeba wiele motywacji, determinacji, odwagi i pracy. Mimo to ci, którzy już go osiągnęli niejednokrotnie podkreślają, że nie doszliby do punktu, w którym znajdują się obecnie, gdyby nie spotkali w życiu odpowiednich osób. Mówią też o wartości autorytetów i o tym, jak istotne jest, by otaczać się tymi, którzy nas inspirują. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mają oni wiele możliwości znalezienia swoich mentorów.

Mentoring to nic innego, jak dzielenie się posiadaną wiedzą i doświadczeniem z jednostką, która dopiero dąży do podobnego celu. To specyficzna relacja między tzw. uczniem a jego mentorem, w której ten drugi ma motywować ucznia, zachęcać do samorealizacji, skłaniać do szukania własnej drogi i poznawania siebie. Mentoring jest elementem wyjątkowo istotnym dla rozwoju start-upów i wszystkich tych przedsiębiorstw, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku.

Wiele jednostek nie ma jednak odwagi, by wybrać swojego mentora. Eksperci zapewniają natomiast, że wcale nie jest to trudną sztuką. Obserwując inne przedsiębiorstwa, warto wybrać to, które wydaje nam się godne naśladowania, a następnie zapytać jego właściciela, czy zechce podzielić się doświadczeniem. Wbrew pozorom, w większości przypadków nie powoduje to oznak zazdrości, za to schlebia pytanym. Nie potrafiąc znaleźć swojego mentora, można skorzystać z programów pomocowych dla początkujących przedsiębiorców. Niektóre z nich oferują wsparcie na starcie, którego elementem jest także pomoc mentora. Dotyczy to głównie inkubatorów przedsiębiorczości.

Część programów mentoringowych prowadzonych jest na skalę światową. W akcje tego typu zaangażowani są m.in. Hilary Clinton i Madeleine Albright. W Polsce zajmuje się tym np. Jolanta Kwaśniewska. Najsłynniejszym przykładem mentora i jego ucznia są jednak Warren Buffet i Bill Gates. Na przykładzie Gatesa widać, że odpowiednie wsparcie może przynieść imponujące efekty. Poza programami, istnieje jeszcze opcja skorzystania z serwisu lifetramp.com, w którym z dostępnej bazy możemy samodzielnie wybrać najbardziej odpowiadającego nam mentora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.