Małe firmy zarabiają na… prądzie. Deregulacja

oszczędzanie

Deregulacja na rynku energii elektrycznej miała skutkować niższymi rachunkami płaconymi przez Polaków. Okazało się jednak, że stała się też ciekawą formą zarobkowania dla małych firm. Jak można zyskać na deregulacji?

Deregulacja na rynku energii elektrycznej rozbudziła konkurencję wśród firm energetycznych, a przy okazji pozwoliła każdemu z nas decydować o tym, którego dostawcę prądu wybierzemy. Niemniej jednak istnieje jeszcze jeden, nieco zaskakujący efekt jej wprowadzenia. Okazuje się, że niektóre osoby wywęszyły nowy biznes i nauczyły się na niej zarabiać. Jak to możliwe? Najlepszym tego przykładem jest serwis LepszaOferta.pl, który pozwala w szybki i łatwy sposób znaleźć najlepszego dostawcę energii.

LepszaOferta.pl to porównywarka, która wystartowała w maju ubiegłego roku, a pół roku później znalazła się w dwudziestce najczęściej odwiedzanych stron internetowych o tematyce ”biznes, finanse, prawo”. Według danych Megapanelu, miesięcznie witrynę odwiedzają 584 tysiące użytkowników. Co ciekawe, duża popularność serwisu wcale nie oznacza, że odwiedzający rzeczywiście decydują się na zmianę usługodawców. Twórca strony przyznaje, że choć 90% pojawiających się na niej internautów wyraża chęć zmiany dostawcy prądu, to jednak większość wcale tego nie czyni.

Fakt, że Polacy unikają zmiany firmy dostarczającej im energię elektryczną potwierdzają inne dane. Szacuje się, że od deregulacji, która nastąpiła w 2007 r. do roku 2014 zaledwie 1,5% obywateli zdecydowało się na zmianę usługodawcy. Najchętniejsze były do tego firmy, a prywatni odbiorcy najwyraźniej nie mieli wystarczającej odwagi. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii zmiany dostawcy prądu każdego roku dokonuje ok. 50% mieszkańców. Również w Portugalii takie rozwiązanie oszczędnościowe jest bardzo popularne, a w ciągu 6 miesięcy od deregulacji na ten krok zdecydowało się ok. milion Portugalczyków.

Dla serwisu brak zmian jest o tyle niekorzystny, że jednym z ważniejszych źródeł jego utrzymania są prowizje wypłacane przez firmy, na których usługi zdecydują się użytkownicy strony LepszaOferta.pl. A zmiana ta nie jest skomplikowana. Nie trzeba nawet wpisywać skomplikowanych danych z rachunków. Wystarczy jedynie zrobić smatfonem zdjęcie faktury za prąd, a stosowna aplikacja zadba o to, by dane zostały przeniesione do systemu na stronie. Porównywarka znajdzie dla nas najlepsze oferty, biorąc przy tym pod uwagę koszty całkowite, bez niemiłych niespodzianek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.