Małe firmy mają problem z finansowaniem: raport OECD

bigstock-Business-Man-Displaying-Spread-47905169

Wbrew powszechnej opinii, to nie duże konsorcja i wielkie przedsiębiorstwa w głównej mierze zasilają budżet państwa, a właśnie małe i średnie firmy są tak w Polsce, jak i w innych krajach rozwiniętych głównymi płatnikami podatków. I jak podaje najnowszy raport OECD, te mikroprzedsiębiorstwa mają największy problem z uzyskaniem wsparcia finansowego zarówno ze strony sektora bankowego, jak też europejskich instytucji pomocowych.

Sytuacja finansowa małych i średnich firm nie poprawia się, mimo trwającego już od kilku miesięcy ożywienia gospodarczego i okazuje się, że miniony kryzys dotknął takie właśnie firmy najbardziej, a jego skutki wiele z nich odczuwa do dziś. Konsekwencją tej sytuacji jest zastój w tworzeniu nowych miejsc pracy, brak innowacyjnych działań i nieustanne trudności z uzyskaniem kredytów na rozwój.

Sektor bankowy również nie spieszy się z wyjściem naprzeciw oczekiwaniom drobniejszych przedsiębiorców. Oprocentowanie kredytów jakie się oferuje małym firmom jest wyższe niż w przypadku dużych przedsiębiorstw, a terminy ich spłaty są krótsze. Banki żądają też wielu innych zabezpieczeń, co wydłuża i tak już długie procedury, a właścicieli małych firm nie zawsze stać jest na wynajęcie fachowego doradcy, który przejmie nadzór nad biurokratycznymi obowiązkami.

Według OECD dostęp do kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw pogorszył się w stosunku do lat 2011-2012 i nie pomogło obniżanie stóp procentowych czy inne próby łagodzenia polityki pieniężnej. W jeszcze trudniejszej sytuacji są rozpoczynający swoją pierwszą działalność przedsiębiorcy, którym szczególnie ciężko jest otrzymać kapitałowe wsparcie ze strony instytucji finansowych. Najgorzej wiedzie się małym firmom w krajach najbardziej dotkniętych przez kryzys, w Grecji, Portugalii i Irlandii.

W Polsce jest ogółem prawie dwa miliny małych i średnich firm, które wytwarzają 80% PKB dlatego ważnym jest, by sektor bankowy stworzył im jak najlepsze warunki finansowania i uzyskania środków na rozwój.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.