Małe firmy coraz częściej wybierają długoterminowy wynajem aut

samochód służbowy

Wypożyczanie samochodów przez firmy staje się coraz bardziej konkurencyjne wobec najpopularniejszego do tej pory leasingu czy zakupu auta firmowego na kredyt. Jakie są tego przyczyny?

Wynajem auta kojarzony jest często z usługą drogą i zarezerwowaną tylko dla dobrze sytuowanych Polaków, podróżujących biznesmenów lub zagranicznych turystów, a także usługą krótkoterminową. Tak było jeszcze do niedawna, ale rzeczywistość bardzo zmieniła tę branżę, która rozwinęła się w ostatnich latach wyjątkowo mocno. Poza niewątpliwą wygodą jaką niesie za sobą podróżowanie autem, jego wypożyczenie stało się wręcz opłacalne, a że firmy potrafią liczyć koszty, dlatego też ten rok może okazać się rekordowy pod względem ilości długoterminowego wynajmu samochodów przedsiębiorcom.

Jakie są atuty wypożyczonego auta? Koszt wypożyczenia auta firmowego w zakresie średnio i długoterminowym jest porównywalny z opłatą leasingową lub ratą kredytową, ale podstawową przewagą wypożyczenia jest regulowanie opłat ubezpieczeniowych przez firmę wypożyczającą auto. Ubezpieczenie takie zawiera pełny pakiet świadczeń wraz z otrzymaniem auta zastępczego w razie awarii i usługą assistance. W przypadku auta leasingowanego koszty takie, wcale niemałe ponosi sam przedsiębiorca. W wypożyczanych autach nie ma również limitu kilometrów, użytkujący może liczyć na stałą pomoc i obsługę w razie awarii oraz na pokrycie kosztów zakupu i wymiany opon sezonowych.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów przeprowadził badanie wśród firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw i okazało się, że aż 48 procent firm z tego sektora widzi korzyści z długoterminowego wynajmu auta służbowego, podkreślając jako największą zaletę takiej formy użytkowania auta oszczędność czasu w obsłudze i administrowaniu pojazdami. Najlepsze zdanie o wynajmie długoterminowym mają firmy użytkujące od 11 do 20 pojazdów, w tej grupie 63 procent badanych jest usatysfakcjonowanych z takiej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.