Księgowość w małej firmie: nowy etat czy biuro rachunkowe?

księgowość w firmie

Autor: Muffet

W Polsce przybywa małych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych jednoosobowych. Pracodawcy nierzadko zwalniają konkretne osoby z etatów jednocześnie zlecając im wykonanie tych samych prac, jako samozatrudnionym, co zwykle jest korzystne dla jednej i drugiej strony. Powoduje to natomiast konieczność samodzielnego rozliczania się z fiskusem.

Pojawia się pytanie: jak rozwiązać kłopot własnej księgowości? W przypadku firm jednoosobowych zdecydowanie najprostszym wyjściem jest nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób narażamy się na najmniejsze możliwe koszty. W najgorszym przypadku będziemy musieli za tego rodzaju usługi zapłacić połowę z tego, co musielibyśmy zapłacić osobie, która wykonywałaby to dla nas na etacie. Jest to oczywiście w tym momencie trochę absurdalna sytuacja, ponieważ koszty dla jednoosobowych firm bardzo rzadko sięgają takich pułapów. Bardzo często również większe firmy, na przykład zatrudniające kilka czy kilkanaście osób korzystają z oferty biura rachunkowego, gdyż jest to znacznie bardziej opłacalne. Inną zaletą jest to, że powierzamy swoje rachunki profesjonaliście, nie poświęcamy na to swojego czasu i nerwów.

Bardzo często działalność biur rachunkowych nie ogranicza się tylko do tego, co można zrobić na komputerze. Przedstawiciele biur niekiedy reprezentują daną firmę podczas kontroli z ZUS czy Urzędu Skarbowego, choć nie zawsze tak to wygląda. Pewien kłopot polega na tym, że musimy wiedzieć, jakie biuro wybrać, a nie jest to łatwe, jeśli nie znamy nikogo, kto może nam polecić daną firmę. Musimy pamiętać, że w takim miejscu porządek w dokumentach to podstawa. Jeśli po jakimś czasie widzimy, że wydobycie faktury za poprzedni miesiąc jest niemalże niemożliwe, możemy spodziewać się za jakiś czas kłopotów z urzędami, gdyż biuro nie będzie wywiązywało się ze swoich obowiązków.

Pod tym względem księgowy na etacie jest lepszy, ponieważ będzie mu zależało na swoim stanowisku. Ponadto my sami możemy dbać o zapewnienie mu odpowiednich szkoleń, które odbywają się dość często, a niektóre biura nie zaprzątają sobie tym głowy. Minusem tego rozwiązania są niestety wysokie koszty utrzymania kolejnego pracownika, który raczej zażąda więcej niż wynosi wynagrodzenie minimalne, do tego trzeba pamiętać o kosztach związanych z opłacaniem składek do ZUS.

2 komentarze.

  1. barbara pisze:

    wiele osób decyduje się na biuro, bo miało negatywne doświadczenia z księgowymi, wszystko zależy od sytuacji, wielkości firmy, ilości pracy papierkowej itp.

  2. weronika pisze:

    małym firmom rzeczywiście nie opłaca się zatrudniać na etat księgowej, taki koszt byłby dla małej firmy dość wysoki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.