Księgowość online? Nie dla każdej firmy

księgowość online

Autor: siggimus

Wraz z rozwojem nowych technologii, coraz więcej tradycyjnych czynności zastępowanych jest elektronicznymi odpowiednikami. Nauka przez internet, praca, zakupy – wszystko to wydaje się być łatwiejsze i wielokrotnie też bardziej opłacalne. Jednak okazuje się, że niekoniecznie sprawdza się to w przypadku księgowości. Chociaż rzeczywiście wiele firm korzysta z takiej opcji, to jednak nie wszystkie jednostki powinny korzystać z rozwiązania on-line.

Opłacalność korzystania z usług księgowości zdalnej należy obliczać na podstawie cenników w punktach stacjonarnych. Firmy działające w większych miastach, gdzie ceny takich usług są droższe, naprawdę skorzystają na opcji zdalnej. Niekoniecznie będzie to jednak dotyczyło przedsiębiorstw funkcjonujących w mniejszych miejscowościach, w których ceny w biurach stacjonarnych są dość niskie. W związku z tym, czasem lepiej jest powierzyć sprawy papierkowe profesjonalnym księgowym, niż samemu walczyć z całą dokumentacją.

Warto też wspomnieć o tym, że dla firm z dużych miast księgowość internetowa jest wygodniejsza, bo nie muszą dojeżdżać do swoich biur rachunkowych, które w metropolii mogą być znacznie oddalone od siedziby jednostki. W związku tym, nie tylko nie płacą za usługi specjalistów, ale też oszczędzają na dojazdach.

Nie zapominajmy, by rozważając korzystanie z księgowości zdalnej, wziąć pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa. Małe jednostki nie potrzebują tak wielu działań papierkowych, jak te większe. Wiele spośród nich bez problemu poradzi sobie z kwestiami rachunkowymi, bazując tylko na księgowości internetowej. Tym bardziej, że eksperci przyznają, iż wiele działań wykonuje się zgodnie z jasno określonym schematem, więc nie jest to zbyt skomplikowane.

Oczywiście, większe firmy, w których zadań do wykonania jest znacznie więcej, również mogą sobie poradzić korzystając z księgowości on-line. Istotne jest wtedy jednak to, by takimi czynnościami zajmowała się osoba, która zna się choć trochę na kwestiach rachunkowości. Rachunkowość zdalna będzie więc dobrym rozwiązaniem dla ekonomistów prowadzących własne firmy i jedynie wspomagających się dostępnymi opcjami internetowymi.

Eksperci podkreślają, że nie ma jednak jasnego podziału na firmy mogące lub nie mogące korzystać z księgowości on-line. Nawet duże firmy mogą sobie z nią radzić, jeśli są idealnie zorganizowane, a zdarzają się małe jednostki, w których jest tyle pracy, że wymagają pomocy specjalisty z zakresu rachunkowości. Oznacza to, że należy korzystać z opcji dostosowanej do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

2 komentarze.

  1. wojtek pisze:

    ludzie mają tak różne preferencje odnośnie prowadzenia księgowości, że ciężko jest tu szukać zasad, dla wielu osób zlecenie innej firmie prowadzenia księgowości to po prostu ogromna wygoda

  2. agata pisze:

    to prawda, preferencje są różne, dzięki dużemu rynkowi biur rachunkowych, firmy mogą wybrać biuro idealnie dopasowane do ich potrzeb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.