Jak kontrolować pracowników na L4?

kontrola L4

Mercy Health, flickr

Przedstawione przez pracownika zwolnienie z powodu choroby – popularne L4 – zobowiązuje pracodawcę do udzielenia podwładnemu płatnego urlopu na okres określony przez lekarza. Całkiem często okazuje się jednak, że pracownicy nie mają większych problemów z uzyskaniem tego typu zwolnień nawet, jeżeli w rzeczywistości nie mają żadnych poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Z tego też powodu wiele firm stara się kontrolować swoich pracowników w trakcie ich zwolnienia chorobowego, by mieć pewność, że naprawdę nie są oni zdolni do wykonywania obowiązków zawodowych. W jaki sposób można sprawdzać zdolność podwładnych do pracy?

W przypadku podejrzeń, że pracownik wcale nie powinien przebywać na zwolnieniu chorobowym, można zgłosić sprawę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poza tym, również sam ZUS może zdecydować się na przeprowadzenie kontroli. Oznacza to, że lekarz orzecznik pracujący w urzędzie dokładnie bada zasadność wypisania zwolnienia. Urzędnicy mają też prawo sprawdzenia, czy osoba, która przebywa na tego typu zwolnieniu, rzeczywiście wypoczywa i kuruje się.

Jeżeli pracodawca zatrudnia minimum 20 pracowników, to sam także ma prawo do sprawdzenia, czy jego podwładny rzeczywiście prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie. W tym celu może wybrać się do miejsca jego zamieszkania, do drugiej pracy, jeżeli ten taką podejmuje, bądź też do miejsca jego tymczasowego pobytu. W razie, gdyby nie zastał pracownika w żadnych z tych miejsc, może domagać się wyjaśnień. Podwładny musi wtedy wykazać, że jego nieobecność miała jakieś racjonalne wyjaśnienie, czyli np. że był u lekarza lub rehabilitanta.

Pracodawca może dokonać kontroli samodzielnie, ale może też zlecić ją innemu pracownikowi. Z reguły, ta druga opcja jest chętniej praktykowana przez polskie firmy. Osoba ta musi jednak otrzymać od przełożonego upoważnienie spisane zgodnie ze wzorem ustalonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 1999 r. Jeśli w jakiś sposób pracodawca pozyska informacje wskazujące na to, że podwładny jest w rzeczywistości całkiem sprawny, to może zgłosić tę sprawę do ZUS-u, wnioskując o dokładniejsze sprawdzenie zasadności zwolnienia lekarskiego.

W przypadku przeprowadzenia własnej kontroli przez firmę, pracodawca musi spisać dokładny protokół z całego wydarzenia. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje opisujące przebieg kontroli, a także zawrzeć uwagi związane z ewentualnymi nadużyciami, jakich dopatrzono się w jej trakcie.

Tagi:

2 komentarze.

  1. Marek pisze:

    To pracodawca może nachodzić pracownika w domu? jak to możliwe?

    • wiśnia pisze:

      Hej mój mnie pracodawca naszedł w domu ile razy tak może zrobić?nie zrobił żadnego protokołu z wizyty proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.